Güncel

CHP'li Tezcan: Kumpasa teslim olacak tek belediyemiz yok

CHP PM Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, iktidarın CHP’li belediyelerin hizmet üretmesini istemediğini savunarak, “Bizim belediyelerimizin hesap veremeyeceği hiçbir şeyi yok. Kumpasa teslim olacak bir tane belediyemiz yoktur” dedi.


CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, partisinin il merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin çok sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyleyen Tezcan, “Doları 4 lira 70 kuruştan 18 liraya çıkarıp, şimdi 13 liraya düşürünce bunu başarı gibi anlatma becerisine sahip bir iktidarla karşı karşıyayız. Türkiye’de yoksulluğun ve işsizliğin sebebi bu iktidardır. Milyonlarca insanı yoksullaştırma pahasına dolar, Euro, kur üzerinden manipülasyonlar yaparak, bir gecede yandaşları zengin ederken, küçük tasarruf sahibi vatandaşları yoksulluğa mahkûm eden bir iktidarla karşı karşıyayız. Kur korumalı mevduat sistemini icat ettiklerini söylediler. Aslına bakarsanız ortaya koydukları sistem dolar güvenceli faizden başka bir şey değildir. Vatandaş kredi borcu altında azalıyor, üretici, öğrenci, esnaf faiz yükü altında eziliyor” diye konuştu.

“GURURLA ANLATIYORUZ”

Millet İttifakı belediyelerinin vatandaşın derdine çare olabilmek için uğraş verdiğine işaret eden Tezcan, “Belediye başkanlarımıza ve yönetimlerine çok teşekkür ediyoruz. Belediye bütçeleri çerçevesinde vatandaşa sahip çıkma konusunda sihirbazlık yapıyorlar. Gerçekten çok verimli projelerle yoksullukla mücadele ve üreticiyi desteklemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bizim belediye başkanlarımız belediyeciliğin temel hizmetlerinin yanı sıra yoksullukla mücadele etmek, sosyal devlet görevini yapmak artı üreticiyi desteklemek bilinciyle hareket ediyorlar. Aydın’da yüzümüz ak. Her gittiğimiz yerde büyük bir keyifle hem Büyükşehir Belediye Başkanımızı hem de ilçe belediye başkanlarımızı büyük bir gururla anlatabiliyoruz. Süt üreticisine destek lazım, Büyükşehir orada. Hayvancılığa destek lazım, Büyükşehir Belediyemiz orada. Vatandaşın ürünü tarlada kalmış, üreticiye destek lazım, belediyemiz orada. Her alanda üreticiyi desteklemek için Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına teşekküre ediyoruz. Bu bir örnektir. İlk seçimlerde iktidar olduğumuzda belediyelerimizin sınırlı bütçeleriyle yaptığımız bu işlerin kat be kat fazlasını merkezi yönetim bütçesiyle yapacağız. Bu iktidar, faizciyi, tefeciyi, rantiyeciyi, 5 müteahhidi koruyan bir iktidar. Biz çiftçiyi, işçiyi, emekliyi, çalışanı, esnafı koruyan bir iktidar olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“VATANDAŞLAR DÜZENİNİ KURACAĞIZ”

Konuşmasında AK Parti iktidarına yüklenen Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rüşvet alanı büyükelçi tayin eden bir iktidarla karşı karşıyayız. En son yaptıkları – 93 bin lira maaş alıyormuş – Soma’da katledilen madencinin yakınını tekmeleyen Yusuf Yerkel’e ataşelik vermişler. 93 bin lira maaşla ticaret ataşeliği vermişler. Yarattıkları düzen böyle bir düzen. Biz buna oligarklar düzeni diyoruz. Siyaseti arkasına alıp, siyasi elitlerin yolsuzluk yaparak zenginleştiği düzenin adıdır. Böyle bir düzen içinde iktidarın yandaşları, akrabaları zenginleşirken vatandaş yoksullaşır. Böyle bir düzen içinde bir gecede dolar avro maniplasyonuyla milyarlarına milyarlar katarlar ama vatandaş, bir gecede yüzde yüz zamlı mazot, elektrik, doğalgaz kullanmak zorunda kalır. Önümüzdeki görev bu düzeni değiştirme görevidir. Hep beraber inşallah ilk seçimlerde Türkiye’de oligarklar düzenine son vereceğiz, vatandaşlar düzenini kuracağız. Sandık yakındır. Diyoruz ki, geliyor gelmekte olan. Getir sandığı, koy milletin önüne.”

“HESAP VEREMEYECEKLERİ BİR ŞEY YOK”

Tezcan, iktidarın CHP’li belediyeleri hedef alan söylem ve uygulamalarına ilişkin bir soru üzerine, “CHP’li belediyelerle ilgili iktidar korkuyor çünkü CHP’li belediyeler başarılı. CHP’li belediyelerin hizmet üretmesini, iş yapmasını istemiyorlar. Kumpasçı bir iktidarla karşı karşıyayız. Bizim belediyelerimizin hesap veremeyeceği hiçbir şeyi yok. Kumpasa teslim olacak bir tane belediyemiz yoktur” değerlendirmesini yaptı.

Basın toplantısına CHP İl Başkanı Ali Çankır, CHP Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Nurşen Balcı, CHP kadın ve gençlik kollarının başkan ve yöneticileri ile partililer katıldı.