Güncel

Atay: Efeler'in eğitim seviyesi yükselecek

Efeler Belediyesi, 6’ncı Kitap Kafeyi Cumhuriyet Mahallesi’ne kazandırdı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “Bunları her mahallede açacağız. Eğitim seviyemiz Efeler ilçesi olarak gelecek üniversite sınavında, lise giriş sınavında daha yukarıda olacak” dedi


Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın seçim vaatleri arasında yer alan Kitap Kafelerin 6’ncısı Cumhuriyet Mahallesi’nde kapılarını öğrencilere ve kitapseverlere açtı.

Açılış töreninde katılımcılara seslenen Başkan Atay, “Seçimden önce verdiğim bir sözü daha yerine getirmenin onurunu, gururunu, mutluluğunu yaşıyorum” diyerek, “Hiçbir zaman yalnız bırakmadınız, her zaman yanımda oldunuz. Bu bana çok büyük güç verdi. Yapmış olduğumuz hizmetlerin toplum tarafından ne kadar beğenildiğini de gördük ve açmaya devam ediyoruz. Bu 6’ncısı kitap kafemizin. Yaz dönemi geldiği için Ekim ayından itibaren yeni hizmet açılışlarını gerçekleştireceğiz. Bu ayın sonunda bir hanımevi, Haziran ayında da Adile Naşit Sokak ile 2 tane parkımızı açacağız” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİ BİR SOSYALLEŞME ORTAMI

Başkan Atay, “Burada çocuklarımızın bilgiye kavuşması konusunda, bilgiye erişmeleri konusunda hiçbir engel yok. Çocuklarımız bilgili olmalı. Eğitimin en üst seviyesinde olabilmeliler. O bilgiye erişebilecekleri bir yer. Güvenli bir yer, ikramlarımız var. Ama en önemlisi burada çocuklarımız sosyalleşecek, arkadaşları olacak. Aileler güven içinde çocuklarının burada eğitim aldıklarını, bilgiye ulaştıklarını görecekler. Bunları her mahallede açacağız. Eğitim seviyemiz Efeler ilçesi olarak gelecek üniversite sınavında, lise giriş sınavında daha yukarıda olacak. Hepinize çok teşekkür ederim. Hayırlı uğurlu olsun” sözlerine yer verdi.

Törene katılan Oyun Yazarı Dr. Hidayet Sayın da Başkan Atay’ı kente kazandırdığı 6’ncı Kitap Kafe dolayısıyla kutlayarak, çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasının önemine dikkati çekti.

“ÇOK BAŞARILI BİR İŞ”

Önceki dönem CHP Bursa Milletvekili, Araştırmacı – Yazar Dr. Ceyhun İrgil de Efeler Belediyesi’nce açılan Kitap Kafelerin örneğini Türkiye’de görmediğini belirterek, “Çok güzel bir iş. Oturacak sandalye bile bulamadım, tıklım tıklım. Çok güzel bir hizmet. Çok önemli bir şey bu. Bugün değeri belki anlaşılmaz ama bundan 15 – 20 yıl sonra burada gelişen bir dostluk gelecekte çok değerli olacak. Daha da önemlisi bu çocukları kahve köşelerinden, kötülüklerden uzaklaştırmanın tek yolu spor değil. Çocuklar burada derslerini çalışıp, kitaplarını okurken farkında olmadan güvenlik sistemi içinde bulunmuş oluyor. O yüzden aileler için de çok iyi bir ortam. Ben o yüzden Efeler Belediyesi’ni kutluyorum. Çok başarılı bir iş” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Ahmet Ören de mahallesine bu mekânı kazandıran Başkan Atay’a ve ekibine teşekkürlerini sundu.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi. Yazarlar kitaplarını imzaladı. Etkinliğe DEVA Partisi İl Başkanı Meltem Gürler, Gelecek Partisi İl Başkanı Suzan Milli, Efeler Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Çıldır, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ile çok sayıda vatandaş katıldı.