Zihniyet dönüşümü sağlanmalı

Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, kadınların özgür birey olduğunun kabul edilmesi için zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmaların yapılması gerektiği kaydedildi.

Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Sacide Özatlı Köprülü, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84’üncü yıldönümü nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

Baro Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantıda konuşan Özatlı Köprülü, 5 Aralık 1934 tarihinde Anayasa’da ve Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklikle, Türk kadınlarına milletvekili seçme ve seçilme hakkı verildiğini anımsattı. Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte kadınların çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde ettiklerini belirten Özatlı Köprülü, kadınların söz konusu haklarla birlikte eğitim ve çalışma hayatında yer aldığını vurguladı.

‘FIRSAT EŞİTLİĞİ’ VURGUSU

Kadınların katıldığı ilk genel seçimin 8 Şubat 1935 tarihinde yapılan TBMM 5’inci Dönem seçimleri olduğu bilgisini veren Özatlı Köprülü, bu seçimlerde 17 kadın milletvekilinin parlamentoya girdiğini aktardı.

Özatlı Köprülü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhuriyet tarihinde kadın ve erkeğin eşit yurttaş mücadelesinde gelinen nokta önemli bir yol kat edilmişse de bugün nüfusumuzun yarısı kadınlardan oluşmasına rağmen kadınlarımızın fiili olarak ‘eşit yurttaş’ olmadıkları açıktır. Fırsat eşitliğinin sağlanamaması, kadın istihdamının artırılmaması, siyasi karar alma mekanizmalarının içinde kadının yeterince yer alamaması, kadının insan haklarının ihlaline devam etmesine neden olmaktadır.”

“ERKEN YAŞTA EVLİLİKLER ÖNLENMELİ”

Bu konudaki toplumsal zihniyetin önemine değinen Özatlı Köprülü, “Kadının her şeyden önce özgür birey olduğunun kabul edilmemesi kadının insan haklarının ihlalinin önlenmesinin önündeki en önemli engeldir. Bu nedenle bireylerin ve toplumun zihniyet dönüşümünü sağlayacak bilimsel çalışmaların ve hukuki değişikliklerin yapılması zorunludur. Kadın – erkek eşitliğini sağlayacak, kız çocuklarının kesintisiz eğitim almasına olanak tanıyacak, kadın istihdamını artıracak bir dizi yasanın çıkartılması, yine erken yaşta evlenmelerin, kadının şiddet, taciz görmesini engelleyecek eğitimlerin verilmesi ve yasaların buna göre düzenlenmesi gereklidir” değerlendirmesinde bulundu.

Bu konunun partiler üstü bir konu olduğunun da altını çizen Özatlı Köprülü, kadının insan haklarının önündeki engellerin kalkması ve yasal değişikliklerin yapılması için çalışmalarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi. Basın toplantısına komisyona üye avukatlar da katıldı.