Yunuslar parazitten ölüyor

İzmir’in Selçuk İlçesinde, ölü bir yunus sahile vurdu. İzmir’in Selçuk İlçesinde Pamucak sahilinde ölü şekilde kıyıya vuran yunus, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Veteriner Fakültesi’nde otopsisi yapıldı. ADÜ Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Birincioğlu ve ekibi tarafından yapılan otopside, 3 yaşındaki yunusun aşırı parazitten öldüğü tespit edildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlü Milli Park Bölge Müdürlüğü yetkilileri yunusun öldüğünü belirleyince otopsisinin yapılaması için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde ölüm nedenin belirlenmesi için otopsiye gönderdi.

Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Birincioğlu ve Arş. Gör. Ayşenur Akkoç, 2 metre 30 cm boyunda ve yaklaşık 250 kg ağırlığındaki yunusun otopsisini yaptı. Cinsiyeti erkek olan yunusun otopsisinde, vücudunun bir çok yerinde parazit tespit edildi. Birincioğlu, “Makroskobik incelemeler sonucunda; deri altında, karın kaslarında ve örtüsünde (periton) 1-3 cm çapında onlarca parazit kistleri bulundu. Ayrıca bağırsaklarda bol miktarda kıl kurdu benzeri parazitler, akciğerlerde de 5-8 cm uzunluğunda parazitler görüldü. Akciğer şişkin, kanamalı ve gaz ile doluydu. Ölüm nedeni sonunum yetmezliği olarak değerlendirildi” dedi.

Organlar ve toplanan parazitler, Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Aypak tarafından incelemeye alındı.

Ölü yunusun otopsisini yapan Prof. Dr. Serap Birincioğlu, “Dişlerine baktığımız zaman bu yunusun gösteri yunusu olmadığını anlıyoruz. Biz daha önce gösteri yunusu otopsisi yaptık. Onların dişleri oldukça kütleşmişti. Doğal olanlarda dişler sivri oluyor. Bu doğada yaşayan oldukça erişkin büyük bir yunus. 2 metre 30 cm boyunda ve yaklaşık 250 kg ağırlığında. Bunlar nadide hayvanlar ve kayıpları gerçekten çok üzücü. Tedavi ve koruma önlemleri adına bir şeyler yapmamız lazım” dedi.

Birincioğlu, “Bundan önce 5 yunusta da parazit bulduk. Benim mesajım artık neredeyse Yunuslar parazitten ölüyor demek olacak. Bize intikal eden sayı az ama ben bu bölgede geçen yıl 29 tane öldüğünü biliyorum. Bize gelen sayı iki yılda 5 yunus bir fok şeklinde. Hep bu nekropsilerden sonra şu sonuca varıyoruz; artık yunusların ve fokların ağlara takılarak ya da kayalara çarparak öldüğünü lütfen düşünmeyin. Bu kayalara ve ağlara gelen hayvanlar hasta oldukları için buraya geliyorlar. Geçen haftalarda Karadeniz’de de ölümler oldu. Onların da incelenmesi gerekiyor. İlgili yerler inceledi belki. Ama bu hayvanlar hasta oldukları için kıyıya geliyorlar. Onun için ağlara takılıyorlar. Bunların şu ana kadar derlediklerimiz üzerinden bir tedavi protokolü oluşturup bu hayvanlara, balıkların içerisine ilaçlar vererek bir çözüm üretebilir miyiz? Bu yola girmemiz lazım. Öldükten sonra bunları açıp teşhisleri koymak birinci aşama. Devamında da bir ortak organizasyonda da bu hastalıklara ilişkin tedavi yapmamız gerekir” diye konuştu.