Yörüyen: Ekonomi, büyük yaralar aldı

Aydın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Rıza Yörüyen, son 5 yılda 5 seçim yapıldığını hatırlatarak, “Türkiye ekonomisi, bundan, büyük yaralar almıştır. Seçim ekonomisi uygulamalarıyla reformlar ertelenmiştir” dedi.

Aydın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (Aydın SMMMO) 23. Olağan Seçimli Genel Kurulu, oda binasında gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda divan başkanlığına Aydın SMMMO önceki dönem başkanlarından Fettah Açan seçildi. Divan heyetine tutanakları imza yetkisinin verilmesinin ardından genel kurulun açılış konuşmasını Aydın SMMMO Başkanı Rıza Yörüyen yaptı.

Bir ülkenin lokomotifinin ekonomi olduğuna dikkati çeken Yörüyen, “Ekonomi girdi demektir ve artı değer üretmek demektir. Şayet bu üretim esnasında finansal raporlamalarda hata veya eksik olursa o ülkede büyük kaos olur. Tam da bu anlamda ülkemizin ekonomik durumunu doğru veriler ile tahlil ederek geleceğimizi planlamada hedeflerin tutturulmasında ve ilgililere bilgi vermek ve yön göstermek adına mesleki birliğimize büyük görevler düşmektedir. Çünkü piyasanın reel anlamda tam da içindeyiz. Ekonomik verileri ve piyasalara yansımalarını yakından takip etmekteyiz” dedi.

‘SEÇİM EKONOMİSİ’ ELEŞTİRİSİ

Türkiye’de son 5 yılda 2 genel seçim, bir referandum, bir cumhurbaşkanlığı seçimi ve bir yerel seçim yapıldığını hatırlatan Yörüyen, şöyle konuştu: “Bundan Türkiye ekonomisi büyük yaralar almıştır. Seçim ekonomisi uygulamaları ile yapılması gereken reformlar ya ertelenmiş ya da tam anlamı ile yapılamamıştır. Ülkemizde 31 Mart yerel seçimleriyle ‘seçim dönemi bitti ve 4 buçuk yıl artık seçim konuşulmayacak’ derken İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararı ile tekrar 2 aylık bir seçim süreci başlamıştır. Bu gibi durumlar piyasalarda büyük belirsizlikler yaratmaktadır.”

“GÜVENLİ ÜLKE OLMAKTAN ÇIKTI”

Piyasalardaki belirsizliğin yabancı yatırımcılar açısından da olumsuzluklar doğurduğuna dikkati çeken Yörüyen, “Yabancı yatırımcıların bir ülkeye yatırım yaparken en önemli kriterlerinden biri yabancı yatırımcı güven endeksidir. Türkiye 2005 ve 2012 yıllarında bu endekste dünya genelinde 13. sıradayken 2015 yılında 22 sıraya gerilemiş ve 2018 TÜİK verilerine göre 25 ülke arasına dahi girememiştir. Yani yabancı yatırımcılar için Türkiye güvenli bir ülke olmaktan çıkmıştır” ifadelerini kullandı. “Dayanışma ve kemer sıkma politikalarıyla bu zor durumdan çıkacağımıza inancımız tamdır” diyen Yörüyen, kamu harcamalarının disiplin altına alınması çağrısında bulundu.

MESLEĞİN SORUNLARINI ANLATTI

Mesleğin birçok sorunu olduğundan söz eden Yörüyen, bunların KDV oranının yüzde 8’e çekilmesi, mücbir sebep, tahsilat sorunu, artan iş yükü ve angaryalar, düzeltme beyannameleri için kesilen cezalar ile haksız rekabet ve benzeri sorunlar olduğunu dile getirdi. Aydın SMMMO’nun 927 üyesiyle TÜRMOB’un 17’nci büyük odası olduğunun altını çizen Yörüyen, “Bu bilinç ile göreve geldiğimiz günden beri hedefimiz odamızın çalışma çıtasını bir basamak daha yukarıya çıkartmak olmuştur. Bu düşünce ile 3 yıldır sizlere hizmet etmekten büyük bir keyif duyduk” dedi.

Odanın organlarıyla ilgili seçimlerin yarın yapılacağı öğrenildi.