Yıldız'dan iktidara bakan övgüsü

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, “AKP, ilk defa doğru bir şey yaptı. Gerçekten bu işin içinde pişen birini Turizm Bakanı yaptı” sözleriyle Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u övdü.

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, TBMM Genel Kurulu’nda Turizmi Teşvik Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair yasa teklifi üzerinde konuştu. Yıldız’ın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u öven sözleri dikkatlerden kaçmadı.

Türkiye’nin geleceğinin turizmden geçtiğini ifade eden Yıldız, “2004 ve 2005’te ülkemiz turizm gelirlerinde dünyada ilk 8’deyken, 2018’de, üzülerek söylüyorum, bunu ben söylemiyorum, AKP Antalya Milletvekili Atay Uslu söyledi, dünyada 2 trilyon bir turist pastası olduğunu Komisyonda kendisi itiraf etti, ben 2 trilyon dolar demiyorum, 1,5 trilyon dolar bir bütçe varken, bir pasta varken... Dünyanın en güzel memleketine sahibiz, üç tarafı denizlerle çevrili, bir tarafta denize giriyorsun, bir tarafta kayak yapıyorsun. Diğer taraftan da bütün tarihî eserler var, Osmanlı üç kıtaya hükmetmiş, korkunç bir tarihimiz var ama gel gelelim bu pastadan sadece 22 milyar dolar bir pay alıyoruz arkadaşlar. Demek ki AKP iktidarı 2002’den beri bir turizm planlaması yapmamıştır” dedi.

“İNŞALLAH BÜROKRASİ ÇALIŞTIRIR”

Türkiye’de en güzel sahillerin ve otellerin olduğunu anlatan Yıldız, şöyle devam etti: “Yani kısacası, un var, şeker var, yağ var ama onu pişiren bir usta yok; problem burada. AKP ilk defa doğru bir şey yaptı. Doğruya da doğru diyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Genel Başkanın bize talimatıdır, Türkiye'nin geleceği için ne gerekiyorsa her türlü desteği veririz. Burada da itiraf ediyorum: İlk defa doğru bir şey yaptınız, gerçekten bu işin içinde pişen birisini Turizm Bakanı yaptınız, ilk defa. İnşallah bu bakanı bürokrasi çalıştırır. Önümüzdeki 2020, 2021, 2022, 2023’ü bari kaybetmeyelim. Aksi takdirde, göreceksiniz, 20 milyar doları geçemeyeceğiz.”

Turizmde bir milyon 200 bin kişinin çalıştığı bilgisini veren Yıldız, burada devlet desteği olmadığını savundu. Turizm sektöründe iyi stratejiler geliştirilmesi gerektiğini de ifade eden Yıldız, “Eğer biz gerçekten, imam-hatiplere yaptığımız yatırımların yüzde 10’unu turizm okullarına yapsaydık bugün turizm bu hâle gelmezdi” yorumunu yaptı.