Yıldırım: Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri uygulanmalı

Okullarda 31 Ağustos’ta yeniden ders başı yapılması planını değerlendiren Türk Eğitim – Sen Aydın Şube Başkanı Veli Yıldırım, bu konuda Bilim Kurulu’nun tavsiyelerinin uygulanması gerektiğine dikkati çekti.


Türk Eğitim – Sen Aydın Şube Başkanı Veli Yıldırım, yeni tip koronavirüs (Kovid – 19 salgını nedeniyle eğitim – öğretime ara verilen okulların 31 Ağustos’ta yeniden açılması planına ilişkin, “Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri kesintisiz uygulanmalı. ‘Şartlar oluşmadı’ denilirse illa okulları açmak gibi bir zorunluluğa kendimizi itmemeliyiz. Şartlar oluşmuştur, Bilim Kurulu, riskin ortadan kalktığını, okulların eğitim – öğretime açılabileceğini tavsiye ederse, tabii ki hepimizin gönlünden geçen okullara, öğrencilerimize kavuşmak” yorumunu yaptı.

Sağlığın önemine dikkati çeken Yıldırım, “Eskiden beri kulaktan dolma söyleyip duyduğumuz, her işin başı sağlık, önce sağlık ifadesinin yaşadığımız bu kötü tecrübeden sonra aslında ne kadar anlamlı bir ifade olduğunu yaşayarak öğrenmiş olduk maalesef. Tabii ki her işin başı sağlık. Ticaretin, eğitim, siyasetin veya hayatın diğer alanındaki aktivitelerin bir şekilde telafisi mümkün. Ancak sağlık konusunda telafisi mümkün olmayan durumlara düşmemek adına gereken tedbirler üzerinde hassasiyetle durmamız lazım. Baktığımız zaman okullarımızın mevcut şartlar içerisinde eğitime ara verildi. Bu, Bilim Kurulu’nun kararıydı. Çok önemli bir karardı. Az önce söylediğim, sağlığın telafisi, sağlığın kaybedilmesi sonucu oluşacak olumsuzluğun telafisi mümkün değil” diye konuştu.

“POPÜLİZM YAPILMASIN”

“Bilim Kurulu’nun tavsiyelerinin dünyadaki diğer örneklere baktığımız zaman ülkemiz açısından ne kadar önemli olduğunu gördük” saptamasında bulunan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Her alanda bu aslında uygulanabilir. Liyakat ve işin ehline danışılarak uygulamaların yapılmasının ne kadar önemli olduğunu gördük. Yine bu süreçte şimdi okulları, 31 Ağustos’ta açmayı planlıyor. Bundan bir hafta önce öğretmenlerimiz mesleki çalışma yapacaklar.

Ben bütün meslektaşlarımın gönlünden geçeni söyleyeyim: herkes bir an önce okuluna kavuşmak istiyor. Bu kesin ve net. Öğretmenin mutluluk kaynağı da, yaşam enerjisi de, varı da yoğu da okulu, öğrencisi. Bunda hiç şüphe yok. Bu istek ortada. Öğrenciler ve veliler de bunu istiyor. Herkes bunu istiyor ama burada popülizme girmemiz lazım. Dolayısıyla sırf bazı talepleri karşılamak adına, baskı gruplarını karşılamak adına okulları açtık, eğitim – öğretim başladı. Bu çok akla mantığa uygun bir davranış olmaz.”

“HERKES SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMELİ”

Toplumsal ve bireysel sorumluluğun unutulmaması gerektiğine değinen Yıldırım, “Çünkü şu anki toplumumuza baktığımızda, pandemi sürecindeki yasakların kalkmasından sonra sanki bu süreci hiç yaşamamışız, öncesinde sıkıntılı süreç olmamış gibi insanlarımız alışveriş merkezlerini, sahilleri, çarşıyı, pazarı çok rahat bir şekilde, koruma tedbirlerini almadan kullanmaya devam ediyor. Çok enteresandır. Maske zorunluluğu var şu anda. Bakarsanız vatandaşta maske var. Ama neresinde? Kolunda. Yani bu üzerinde aksesuar olarak taşındığında bizi koruyan bir şey değil. Maskenin takılma zorunluluğu var, taşınma değil.

Öncelikle herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli. Ondan sonra da bu konuyla ilgili Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri kesintisiz uygulanmalı. ‘Şartlar oluşmadı’ denilirse illa okulları açmak gibi bir zorunluluğa kendimizi itmemeliyiz. Şartlar oluşmuştur, Bilim Kurulu, riskin ortadan kalktığını, okulların eğitim – öğretime açılabileceğini tavsiye ederse, tabii ki hepimizin gönlünden geçen okullara, öğrencilerimize kavuşmak” ifadelerini kullandı.

“DESTEK SAĞLANMALI”

Okullarda yapılacak hazırlıklara değinen Yıldırım, “Bu süreçte birçok okulumuzun kendi imkanlarıyla yapamayacağı dezenfeksiyon, temizlik, hijyen kuralları ve buna bağlı sarf malzemesinin alımı var. Bu konuda bakanlığımızın, il ve ilçe müdürlüğümüzün okullara gerekli desteği sağlaması önemli. Çünkü her okul bunu karşılama imkânına sahip değil. Ne yapılması gerekiyorsa gerekli destek sağlanmalı. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri önemli, hiç kimsenin popülizm yapmasına gerek yok. Bu hassasiyetleri göz önünde bulundurmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.