Yaya geçitlerine kırmızı çizgi çekildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başlattığı “30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” kampanyası kapsamında Aydın’daki yaya geçitlerine kırmızı çizgi çekildi. Kampanyayla, trafikte yaya önceliğiyle ilgili farkındalık yaratılması amaçlanıyor.


Trafikte yaya önceliğiyle ilgili farkındalık oluşturulması için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından başlatılan “30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” kampanyası kapsamında, İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil ve Vali Hüseyin Aksoy, Aydın’daki yaya geçitlerine kırmızı çizgi çekti.

Adnan Menderes Bulvarı Abide Kavşağı’nda bulunan yaya geçidinde gerçekleştirilen etkinlikte, trafik polisi yeleği giyen Erdil ve Aksoy, yaya geçidindeki çizgiyi kırmızıya boyadı.

Gazetecilere açıklamada bulunan Erdil, trafikte yaya güvenliğinin sağlanması amacıyla bu kampanyanın gerçekleştirildiğini belirterek, bu bağlamda yaşama geçirilen projelerden örnekler verdi.

“YAYA ÖLÜMLERİ AZALDI”

Gerçekleştirilen çalışmaların sonuç verdiğini aktaran Erdil, “2018 yılıyla 2020 yılı arasında ölümcül trafik kazalarında yüzde 30,8 iyileşme oldu. Trafik kazalarında yaya ölümleri yüzde 30,8 oranında azaldı. Onunla birlikte yaralamalı trafik kazalarında da yüzde 25 düzeyinde iyileşmeler oldu. Yine bu süre içerisinde, 2010 – 2020 projeksiyonunda, dünya ortalamasında Türkiye çok gerilerdeyken, yüz bin kişide trafik kazasında ölen sayısı 13,4 iken 2020 yılında bu, 5,8’e indi. Yüzde 50’den fazla bir iyileşme oldu. 5.8 aşağı yukarı Avrupa ortalamasına yakın bir rakam. Sayın Bakanımızın 2022 – 2023 projeksiyonu 100 bin kişide trafik kazasında ölüm oranını yüzde 3 buçuğa indirmek. Bu istikamette bugün buradayız. Bu çalışmaların amacı o” ifadelerini kullandı.

“KAZA SAYISINDA DÜŞÜŞ VAR”

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ise “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun trafikle ilgili başlattığı çalışmalar çerçevesinde bugün Aydın’da Sayın Bakan Yardımcımızın katılımıyla kırmızı çizgimizi çektik. Öncelik yayanın. Yayaların güvenliği her şeyden önemli. Sürücülerimizin dikkatinin çekilmesi ve daha duyarlı hale gelmesi bakımından bugün Türkiye genelinde olduğu gibi Aydın’da da böyle bir çalışmanın içinde yer aldık. Özellikle Sayın Bakanımızın 2019 yılından sonra trafikle ilgili başlatmış olduğu birçok kampanya ve çalışmalarla Türkiye genelinde olduğu gibi Aydın’da da trafik kazalarında önemli ölçüde düşüş var. Hem kaza sayısında hem yaralamalı ve ölümlü kaza sayısında. Temennimiz bunları en asgari seviyeye indirebilmektir. Sayın Bakan Yardımcımız Tayyip Sabri Erdil Bey’e Aydın’da olmasından dolayı teşekkür ediyorum” görüşlerini dile getirdi.

Sürücülerin yaya geçitlerinde daha dikkatli olmasını isteyen Aksoy, gerçekleştirilen çalışmanın toplumun tüm kesimlerince kanıksanmasını diledi.

Programa, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, İl Jandarma Komutanı Albay Mesut İnan ile İl Millî Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş da katıldı.