Yavuzyılmaz: Kanserde anormal artış yok

Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, jeotermalin kanser vakalarını artırdığı iddialarına ilişkin, “Hiçbir ilçemizde 1980’den bu yana rakamları taradığımızda anormal bir artış söz konusu değil” dedi.

Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, jeotermalin kanser vakalarını artırdığına ilişkin dillendirilen iddiaların doğru olmadığını söyledi.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yavuzyılmaz, istatistiklerin insanlar tarafından farklı şekilde yorumlanabildiğini dile getirdi. Kanser oranlarına ilişkin verilerin Sağlık Bakanlığı’nın ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerinde yıl yıl yayımlandığını hatırlatan Yavuzyılmaz, “Kimsenin bu rakamları değiştirme ya da bu rakamlarla oynama gibi bir lüksü yok. TÜİK’in resmi sitesinde bütün illere ait veriler var. Bu Aydın için de böyle. Aydın’da kanser vakalarının arttığına ilişkin basında birçok haber görüyoruz. Aydın’da kanser oranlarında afaki bir artış söz konusu değil. Eskiye oranla kanser oranları arttı mı? Evet, arttı. Ama bu Türkiye paralelinde mi? Evet, Türkiye paralelinde. Yani bütün illerimizdeki artış oranında burada da arttı. Bunun çeşitli sebepleri var. Burada tanı, tetkik yoktu. Adı konmuyordu. Ama şimdi bütün kanserlerin adı konuyor” dedi.

“BÖYLE BİR VERİ YOK”

Türkiye’deki oranın yüzde 21’lerde olduğunu anlatan Yavuzyılmaz, Aydın’daki bu rakamın altında olduğunu ifade etti. Bazı spekülasyonların yapıldığına işaret eden Yavuzyılmaz, “Hiçbir ilçemizde, 1980’den bu yana rakamları taradığımızda anormal bir artış söz konusu değil. Normal sınırların dışında böyle bir veri bizde yok. Kolon kanserinden bahsediliyor. Böyle bir veri bizde yok. Jeotermalin kanserle alakası var mıdır yok mudur? Ben hekim olarak ‘yoktur’ diyemem. Ancak ‘vardır’ diyebilmem için de elimizde veri yok. 1980’de Buharkent’te başlamış jeotermal kullanılmaya. Buharkent’teki kanser oranlarında anormal bir değişiklik yok. Kanseri jeotermale bağlayacak bilimsel veri bizim elimizde maalesef yok” diye konuştu.