Yaşlılar, gönüllerince eğlendi

Aydın’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce düzenlenen ‘Yaşlılara Saygı Haftası’ etkinliği kapsamında, aralarında huzurevlerinde kalanların da olduğu yaşlılar, müzik eşliğinde doyasıya eğlendi.

Aydın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce ‘Yaşlılara Saygı Haftası’ nedeniyle etkinlik düzenlendi. Aralarında huzurevi sakinlerinin de olduğu yaşlılar, gönüllerince bir gün geçirdi.

Aydın Kültür Merkezi’ndeki program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Etkinliğin açılışında söz alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik, “Türk toplumu olarak bizim yaşlılara, kendimizden büyüklere karşı duyduğumuz hissiyat, göstermiş olduğumuz hürmet, herhalde diğer toplumlarda olmayan özelliklerden birisidir. Çünkü bizim toplumumuz, bizim insanımız, çilekeş insan. Bizden daha büyük insanlar yokluk çekerek bu noktaya geldiler. Bir süre sonra şunu dediler: ‘Biz bu sıkıntıları çektik, çocuklarımız çekmesin’ Biliyorsunuz herhalde hiçbir toplumda ‘ceketimi satarım, çocuğumu yine okuturum’ diye bir anlayış yoktur. Bizim büyüklerimiz, kendileri yemediler, gerçekten yedirdiler. Biz, buna şahitlik edenlerdeniz. Bu sıkıntılı dönemlerde bizlere bu kadar güzel ülkeyi hazırladığınız için size ne kadar minnettar olsak azdır” dedi.

“BÜYÜKLERİN TECRÜBELERİ YOL GÖSTERDİ”

Türk milletinin büyük bir medeniyetin temsilcisi olduğunu dile getiren Bozçelik, “Geriye dönüp baktığımız zaman bizleri büyüklerimiz yetiştirdi. Aile kavramının çok güçlü dönemlerde dedelerin, anneannelerin, babaannelerin yetiştirdiği bir nesilden geldik, çok daha sağlıklı büyüdük. Sevgiyi tattık ve onların bize göstermiş olduğu şefkat ve yaşanmışlık bize çok güzel değerler kattı. Kendi neslim için söylüyorum, çok şanslıydık çünkü büyüklerin tecrübeleri bize yol gösterdi” diye konuştu.

Bozçelik’in konuşmasının ardından ‘Koçarlı Eski Topraklar Grubu’ müzik dinletisi sundu. Aydın Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile Söke Hilmi Fırat Huzurevi sakinlerinin Türk Halk Müziği koro dinletisi gerçekleştirdiği etkinlikte, bazı yaşlılar da şiir okudu. Etkinliğe, Aydın Vali Yardımcısı Yücel Gemicioğlu, kurum müdürleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.