Yarım asırdır makas bileyliyor

Aydınlı makas bileyicisi Ahmet Aydemir, dedesinin dedesi tarafından başlatılan geleneği, yarım asırdır özveriyle sürdürüyor. Berber ve terzilerin makaslarını bileyleyerek keskin hale getiren Aydemir, zanaatkarlıkta olmazsa olmazın ‘iş ahlakı’ olduğunu vurguladı

Efeler’de yaşayan makas bileyleme ustası Ahmet Aydemir, mesleğinin beşinci kuşak temsilcisi. Dedesinin dedesinin bu meslekle uğraştığını anlatan Aydemir, sülalelerinin ‘bileyiciler’ olarak anıldığını dile getirdi. Halk arasında ‘usturacılar’ lâkabıyla bilindiklerini kaydeden Aydemir, “Eskiden berberlerin usturaları vardı. Sakal tıraşında ustura kullanılırdı. Sonra jiletler çıktı. Ustura bilemeyi herkes yapamazdı. Anadolu’da ve Ege’de sayılı kişiler yapabilirdi ancak. Ben de babamın yanında bu işi öğrendim. Şu an 60 yaşındayım. Bu işe çırak olarak başladığımda 10 yaşındaydım. 1980’li yıllarda usturalar tedavülden kalktı. Makas bileyiciliğine yöneldik. Kuaförlerin kullandığı makasların yanı sıra terzi ve konfeksiyoncuların makaslarını da bileyliyorum” dedi.

YURT DIŞINDAN DA MÜŞTERİSİ VAR

İcra ettiği zanaatın zorluklarına dikkati çeken Aydemir, şöyle devam etti: “İncelikli ve hassas bir zanaat icra ediyorum. Berber makası, çok hassastır. İkiye ayırmadan sağlıklı bir şekilde bileyleyemezsiniz. Berberin elinde gevşeyip durmaması çok önemli. Bu yüzden açısını iyi ayarlamanız lazım. Bileyleyicinin evladı olduğum halde tam anlamıyla öğrenmem yıllarımı aldı. Aydın’da birçok bıçak bileyleyicisi var ama berber makası bileyleyemiyorlar. Çırak da yetişmiyor maalesef. Neden yetişmiyor? Çünkü bu işi öğrenmek sabır ve özveri gerektiriyor. Elim ayağım tuttuğu kadar bu işi yapacağım ama benden sonra sürdürecek kimse yok. Bu iş oturarak olmuyor, devamlı ayakta çalışıyorum. Bel fıtığına rağmen çalışmalara devam ediyorum.”

Aydın’ın tüm ilçelerinden, bunun yanı sıra yurdun çeşitli yörelerinden müşterilerinin olduğunun altını çizen Aydemir, vaktiyle Türkiye’den yurt dışına giden berberlerin de makaslarını bileylediğini söyledi.

“BAŞINDAN SAVMAYACAKSIN”

‘Modern Bileyici’ adını taşıyan, 15 metrekarelik atölyesinde zevkle çalıştığını dile getiren Aydemir, “Herkesi memnun etmeye özen gösteriyorum. İnsan eğer zanaatkarsa ileriye dönük çalışacak. Böyle çalışırsan mezara kadar para kazanırsın. Ama insanları kandırırsan, işini düzgün yapmazsan, başından savarsan insanlar bir daha sana gelmez. Bâki çalışırsan akşama kadar müşterin gelir” sözleriyle iş ahlâkının ne denli önemli olduğunu vurguladı. Atölyesinin duvarlarında mesleğini devraldığı aile büyüklerinin fotoğraflarını da sergileyen Aydemir, 2018’de ‘Yılın Ahisi’ ödülüne layık görüldüğünü sözlerine ekledi.