“Yağcılariçi aslında bu değil”

Efeler’de bulunan Yağcılariçi Çarşısı’nda Kurban Bayramı öncesi alışveriş hareketliliği yaşanıyor. 42 derece sıcaklığa rağmen hareketliliğin yaşandığı çarşıda 22 yıldır esnaflık yapan Yusuf Akyağcı, “Eskiden insan selinden dolayı yolda yürüyemezdik. Yağcılar içi aslında bu değil” diyerek koronavirüsün işine yansımasını eleştirdi.

Koronavirüs salgını ve sıcak havaların hüküm sürmesinden dolayı sessizliğe bürünen Yağcılariçi Çarşısı’nda Kurban Bayramı arifesinde hareketlilik başladı. Vatandaşlar bayram öncesi alışveriş yoğunluğu oluştururken en çok konfeksiyon ve gıda ürünlerinin satıldığı iş yerlerini tercih ettiği görüldü. Polis ve zabıta ekipleri çarşı içinde devriye gezerek sosyal mesafe ve maske takma uyarılarında bulundu.

“MİLLETİMİZİN ALIM GÜCÜ AZALDI”

Yağcılariçi Çarşısı’nda 22 yıldır esnaflık yapan Yusuf Akyağcı, işlerin azlığından yakınarak şöyle dedi: “10 yıl önceki bayram kalabalığı daha iyiydi. O zamanlar bayrama 15 gün kala bile akşamları çalışırdık. Son 5 yıldan beri kalabalığı göremiyoruz. Milletimizin alım gücü azaldı. Koronavirüsten dolayı da millet alışveriş yaparken sakınıyor, iş yerlerine girip çıkmaktan dahi kendini koruyor. Eski zamanlara göre işlerimiz yüzde 80 düştü. Vatandaşlar bayram alışverişini artık düşünmüyor. Senelik alışverişimizi, ihtiyacımı göreyim bana yeter diyor. Eskiden buralar daha hareketli olurdu, insan selinden dolayı yolda yürüyemezdik. Yağcılar içi aslında bu değil.”