Vali Köşger: Şehirleri jeotermalle ısıtmalıyız

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, jeotermalin konutlarda kullanılması gerektiğini belirterek, “Bu işin başından beri burada olsaydım, Buharkent’ten Didim’e tüm şehirleri jeotermalle ısıtırdım” dedi.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, jeotermalle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, basın mensuplarıyla bir oteldeki kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Köşger, yerel gazetelerin şehirlerin hafızası ve arşivi olduğunu söyledi. Gazetecilerin özveriyle çalıştığını anlatan Köşger, kent tarihi araştırmalarında basının önemli rolü olduğuna değindi.

TERMAL OTEL KURULACAK

Şehirdeki yatırımlardan söz eden Köşger, Adnan Menderes Müzesi’nin ihalesinin 11 Ocak’ta (bugün) yapılacağını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikinci 100 Günlük Eylem Planı’nda yer alan Organize Seracılık Bölgesi’yle ilgili çalışmaların hız kazandığını anlatan Köşger, fizibilite faaliyetlerinin sürdüğünü belirtti. Organize Balıkçılık Bölgesi’ne ilişkin çalışmaların da devam ettiğini kaydeden Köşger, Aydın’da 5 yıldızlı bir termal otel kurulmasının planlandığını anlattı. Termal otel konusunda yap – işlet – devret modelinin öne çıktığını söyleyen Köşger, jeotermal konusunda da çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“DIŞ UZANTILAR VAR”

Türkiye’de tüm enerji yatırımlarına karşı çıkan bir güruhun türediğini dile getiren Köşger, Çok klişe bir laf ama bunun arkasında bazı dış uzantılar var. Bütün enerji yatırımlarına karşı çıkıyorlar. JES’lere, HES’lere karşı çıkıyorlar, nükleer falan tamamen kansorejen olarak lanse ediliyor. Yenilenebilir enerjinin en başında yer alan jeotermal enerjiye de karşı çıkıyor arkadaşlar” dedi.

“YÜZDE 5 BÜYÜME LAZIM”

Gazetecilerin görüşlerini önemsediğini ifade eden Köşger, “Sizler bu şehrin kalıcı evlatlarısınız, sahiplerisiniz. Bu konuda fikirlerinizi bekliyoruz. Ülkede her yıl 1 milyon insana iş bulunması lazım. Bunun için yatırım yapılması lazım. Yeni iş yerlerinin açılması lazım. Yeni konutlar inşa edilmesi lazım. Dolayısıyla her yıl yüzde 5 bu ülkenin büyümesi lazım. Yüzde 5 büyüme enerjide de yüzde 5 büyüme demektir” diye konuştu.

“HEBA ETMEYELİM”

Doğalgaz maliyetlerinin yüksek olduğuna da dikkati çeken Köşger, şöyle devam etti: “Jeotermali zararını bertaraf ederek kullanmak durumundayız. Bunun üzerinde birlikte çalışarak, bunu rayına sokmamız lazım. Ben bu işin başından beri burada olsaydım, gücümüz yeter mi tabii onu da kestiremiyorum, Buharkent’ten Didim’e kadar bütün şehirleri jeotermalle ısıtırdım. Isıtmamız lazım. Bu fırsatı çoğunlukla kaçırmışız ama kaçırmadığımız yerlerde de heba etmeyelim. Bu konuda fikirlerinizi ortaya koyun. Ülkemizin gelişmesini istemeyen belli kesimlerin kışkırtmasıyla rayından çıkmış olan jeotermal konusunu rayına oturtalım. Sizden böyle bir katkı bekliyorum.”

“OLMAZ BÖYLE BİR ŞEY”

Vali Köşger, “Bizim samimi olarak bu konunun çevreye, doğaya, insana, bu şehrin florasına, bitki örtüsüne, hayvan varlığına en ufak bir zarar vermeden kullanılmasını sağlamamız lazım. Buna dönük teknolojileri kullandırtmamız lazım. Eğer mümkünse, enerji yatırımları oldukça karlı yatırımlar. En ufak bir bitkinin, böceğin zarar görmesine gönlümüz razı değil. Olmaz böyle bir şey. Birileri daha fazla para kazanacak diye doğal dengeye zarar verilmesi kabul edilebilir, tolare edilebilir bir şey değil. Biz mevzuat çerçevesinde elimizden gelenleri yapıyoruz. İhbar edildiğinde anında arkadaşlarımız gidiyor. Olaya müdahale ediyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

“SAĞLIKLI JEOTERMAL İSTİYORUZ”

Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener de bu konuda bir proje hazırlanması önerisinde bulundu. Aydın’da kanser vakalarının arttığına ilişkin bilgiler geldiğini belirten Şener, bilim insanlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de yer aldığı bir komisyonla bu konunun araştırılması gerektiğini anlattı. “Sağlığımıza rağmen jeotermal değil, sağlıklı jeotermal istiyoruz” diyen Şener, temiz bir doğada yaşamın önemine işaret etti.

Vali Köşger ise kentteki medya kuruluşlarının temsilcilerinden oluşacak bir heyetle, jeotermal enerji santrallerini gezme önerisinde bulundu.

Toplantıya, İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Basın İlan Kurumu Aydın Şube Müdürü Mevlüt Uluçamlıbel, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan da katıldı.