Vali Köşger: Her gün sizlerle beraberiz

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle, engelli yurttaşları makamında ağırlayan Vali Yavuz Selim Köşger, engelliler için devletin tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirterek, “Her gün sizlerle beraberiz” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Aydın’da bir dizi etkinlik düzenlendi. Valilik önünde gerçekleşen program, engelli dernekleri temsilcilerinin Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik, günün anlamına ilişkin konuşma yaptı.

3 Aralık’ın engellilik bilincinin ve erişilebilirliğin artırılması adına önemli olduğuna işaret eden Bozçelik, engelli bireylerin toplumla iç içe yaşaması için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini anlattı. Sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde olduklarını vurgulayan Bozçelik, onların istek ve beklentilerini dikkate aldıklarını aktardı.

‘ENGELLİ DOSTU KENTLER’ VURGUSU

Aydın’da 6 özel bakım merkezi, 2 resmi bakım merkezi ve 4 umut eviyle hizmet verdiklerini dile getiren Bozçelik, “Asıl olan engelli dostu kentlerin olmasıdır. Arzu ediyoruz ki, 81 ilimiz en kısa zamanda engelli dostu kent haline gelir. Bir engellimiz evinden çıktığında tüm ihtiyaçlarını karşılayabilsin ve evine dönebilsin. Bunu arzu ediyoruz. 9 bin 245 kişiye evde bakım hizmeti veriyoruz. Yılda ortalama 10 bin kişinin evine girip çıkıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sosyal devlet olmanın gereğinin ihtiyaç sahibi bireylerin yanında olabilmek olduğunu vurgulayan Bozçelik, engelli çocukların gündüzlü hizmet alabileceği bir model üzerinde çalıştıklarını aktardı.

“SAYILI DEVLETLER ARASINDAYIZ”

Çelenk koyma törenin ardından Atça Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nden bir heyet ve engelli derneği temsilcileri, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’i makamında ziyaret etti. Ziyaretlerinden ötürü vatandaşlara teşekkür eden Köşger, devletin daima engelli bireylerin yanında olduğunun altını çizdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün bu iş için kurgulanmış ve kurumlaşmış bir yapı olduğunu kaydeden Köşger, “Biz öyle bir medeniyetten geliyoruz ki, kanadı kırık göçmen kuşlara bile, onların kanadını tedavi edip tekrar uçmasını sağlamak için vakıf kurmuş medeniyetin evlatlarıyız. Engellilerin de dertlerine çare olmak için devletimiz bütün imkanlarını seferber ediyor. Türkiye, dünyada sosyal politikalar ve sosyal devlet olma itibarıyla sayılı devletler arasında girdi, çok önemli bir mesafe aldı. Sadece engelli kardeşlerimiz değil, başka şekilde yardıma ihtiyacı olan insanlar da var. Onların ihtiyaç duyduğu yardımların hepsini devlet olarak anında yerine getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“SİZLERE MÜTEŞEKKİRİM”

“Her gün sizlerle beraberiz” diyen Köşger, “3 Aralık, sembolik olarak size tahsis edilmiş bir gün. Sizler bu toplumun eşit, ötekileştirilmemiş birer bireyisiniz, ferdisiniz bu cemiyetin. İmkanınız nispetinde bu topluma katkı sağlıyorsunuz, ondan dolayı da müteşekkirim sizlere” açıklamasında bulundu. Vali Köşger’in engelli çocuklara çiçek armağan ettiği görüşme, basına kapalı olarak devam etti.