Vali Köşger: Aydın'da işsizlik, Türkiye ortalamasının altında

Vali Yavuz Selim Köşger, ülke genelinde işsizliğin yüzde 13 olduğunu buna karşılık Aydın’da bu rakamın yüzde 6,9 civarında gerçekleştiğini belirterek, “Aydın, Türkiye ortalamasının çok çok altında” dedi.

Aydın İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Vali Yavuz Selim Köşger başkanlığında toplandı. İldeki işsizlik oranlarıyla ilgili konuşan Köşger, “Türkiye’de yüzde 13 işsizlik rakamı varken, bu Aydın’da yüzde 6,9 civarında. Aydın’da işsizlik var mı?’ derseniz Aydın Türkiye ortalamasının çok çok altında” dedi.

Geçen 3 aylık dönemde İŞKUR İl Müdürlüğü aracılığıyla Aydın iş piyasasıyla ilgili birtakım faaliyetler yaptıklarını anlatan Köşger, “Bunlardan en öne çıkanı yaklaşık 2 milyon TL’lik bir bedelle, engelli vatandaşlarımıza 50 bin lira, eski hükümlü vatandaşlarımıza ise 38 bin lira, kendiişlerini kurabilmeleri için ödeme yapıldı. Bu kapsamda 49 vatandaşımızı iş sahibi yaptık” diye konuştu.

“MASA BAŞI İŞ İSTİYORLAR”

Cuma günleri gerçekleştirilen halk günlerinde gelen vatandaşların yüzde 50’sinin iş istediğine dikkati çeken Köşger, “Genel itibarıyla iş isteyenler ne iş yaparsın dendiğinde 2 – 3 şeyler söylüyorlar. Masa başı, daimi bir iş olsun istiyorlar. İkinci alternatif söz ‘ne iş olsa yaparız.’ Bu iki söylem de iş bulma noktasında etkili bir yöntem değil. Türkiye’de yüzde 13 işsizlik rakamı varken, bu Aydın’da yüzde 6,9 civarında. Aydın’da işsizlik var mı?’ derseniz Aydın Türkiye ortalamasının çok çok altında” ifadelerini kullandı. Yüzde 6,9’luk işsiz kesime vasıf kazandırılmasının önemine değinen Köşger, işsizliği en aza indirecek tedbirler hakkında görüşeceklerini kaydetti.

Vali Köşger’in açış konuşmasının ardından toplantı, basına kapalı olarak devam etti. Toplantıya, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz, İŞKUR Müdürü Rahmi Terzi ve kurulun öbür üyeleri katıldı.