Vali Köşger'den muasır medeniyet vurgusu

Bilim ve Sanat Merkezi’ndeki TÜBİTAK Bilim Fuarları Sergisi’nin açılışında konuşan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, muasır medeniyetin üzerine çıkma konusunda nitelikli insan gücünün önemini vurguladı.

Aydın Ticaret Borsası Bilim ve Sanat Merkezi’nin hazırladığı TÜBİTAK Bilim Fuarları Sergisi’nin açılış töreni yapıldı. Serginin açılış kurdelesini Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin ile kurum müdürleri kesti. Stantları gezen Vali Köşger ve protokol üyeleri, projeler hakkında öğrencilerden bilgi aldı.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Köşger, “Her ortamda söylediğimiz bir şey var, en büyük zenginliğimiz insan kaynağımız. İnsan kaynağımızı ne kadar nitelikli hale getirirsek, ne kadar iyi eğitirsek o kadar ülke olarak daha çağı yakalama noktasında, muasır medeniyetin üzerine çıkma noktasında kendimizi başarılı addedeceğiz” dedi. Bu bakımdan, bilim ve sanat merkezlerinin önemli bir yere sahip olduğuna işaret eden Köşger, “Eğitimde son dönemde yapılan en yerinde uygulamalardan birisi bu. Daha önce farklı zekâ taşıyan çocukları eğitmekte sıkıntı yaşıyorduk. Özellikle eğitim modeli geliştirememiştik. Bu bilim sanat eğitim merkezleri bu açığı kapattı. Bu çocukların hepsi dokunarak, laboratuvarlarda hocalarıyla birlikte işi bizzat kendileri yaparak öğreniyorlar ve öğrenim modeli olarak da çocukları kendi yetenekleri doğrultusunda ilave eğitimler veriliyor. Çocuklara birtakım deneyler, araştırmalar yaptırılıyor. Yöntem bilimini öğreniyorlar. O anlamda iyi bir uygulama” diye konuştu.

GENETİK LABORATUVARI KURULACAK

Aydın İl Millî Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş da Bilim ve Sanat Merkezi bünyesinde en kısa zamanda genetik laboratuvarının da kurulacağı bilgisini vererek, merkezin daha da güçleneceğini söyledi. Merkezdeki öğrencilerin değişik okullardan geldiğini belirten Okumuş, “Üstün zekâlı diyeceğimiz, üretken, çalışkan, bir şeyler yapmaya çalışan öğrencilerimiz. Biz desteğimizi daha da artırarak, geleceğimiz olan çocuklarımızı ülkemizin daha iyi yerlere gidebilmesi için burada temelden çok sağlam bir şekilde yetiştirmek istiyoruz. Hedefimiz bu” değerlendirmesinde bulundu.