Vakıf Haftası etkinlikleri başladı

6 – 12 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Vakıf Haftası etkinlikleri, Aydın Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Vakıflar Bölge Müdürü Reşit Akçalı, vakıf kültürünün önemini anlattı.6 – 12 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Vakıf Haftası etkinlikleri başladı. Bu kapsamda, Aydın Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Vakıfbank Aydın Şubesi ile Aydın Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin çelenkleri bırakıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından söz alan Vakıflar Bölge Müdürü Reşit Akçalı, “Ülkemizin önemli yapı taşlarından vakıfların önemini anlatmak, insanlar arasında toplumsal duyarlılığı artırmak, yardım duygusunu geliştirmek, dayanışmayı ve insanların gönül zenginliğine ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla her yıl Mayıs ayının ikinci haftası Vakıflar Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu yıl, Genel Müdürlüğümüz tarafından Vakıf Haftası’nın tüm Türkiye genelinde ‘Vakıf Medeniyetinde Ramazan Ayı’ temasıyla kutlanması kararlaştırılmıştır” dedi.

TEMELİNDE YARDIMLAŞMA VAR

“Vakıflar, iyilik ve takvada yarışınız ilahi emrinin tecessüm etmiş halidir” sözünü hatırlatan Akçalı, vakıf kültürünün temelinde iyilik, şefkat ve yardımlaşma arzusunun olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Dinimiz insanlara, muhtaçları doyurmayı ve giydirmeyi, yokluk içinde olanların her çeşit zaruri ihtiyaçlarını karşılamayı bir vazife olarak yüklemiştir. Bu vazifenin, İslam âleminin en hayırlı ayı olan Ramazan Ayında vakıfların kuruluş gayesine uygun olarak yerine getirilmesi için her zaman en güzel fırsat olmuştur.”

Vakıfların Ramazan Ayında gerçekleştirdiği faaliyetlerden söz eden Akçalı, yoksullara yardım edilmesi, öğrencilerin baştan aşağı giydirilmesi, kurban kesilerek etinin fakir, dul ve yetimlere dağıtılması, yoksullara kuru gıda yardımı yapılması gibi etkinliklerin hayata geçirildiğini söyledi.

Akçalı, “Tarihimize baktığımız zaman atalarımızın sayısız hayır müesseseleri yapmış olduklarını görürüz. Camiler, medreseler, darüşşifalar, yetimhaneler, yurtlar, kervansaraylar, tersaneler, yollar, köprüler, hanlar, aş evleri gibi vakıf ve hayır kurumlarını hep Allah inancı ve ibadet için yapmışlardır” görüşlerini dile getirdi. Türkiye’de huzurun egemen olması, hoşgörü, şefkat ve merhamet duygularının gelişmesi dileklerini ifade eden Akçalı, “Vakıflara hizmeti geçen tüm ecdadımızı rahmetle anıyorum. Halen vakıf hizmetinde olanların sağlıklı ve hayırlı bir ömür geçirmesini temenni ediyorum” sözlerine yer verdi.

“MEDENİYETİMİZ, VAKIF MEDENİYETİ”

Valilik önündeki törenin ardından Akçalı başkanlığındaki Vakıf Haftası Kutlama Komitesi üyeleri, Vali Yavuz Selim Köşger’i makamında ziyaret etti. Konukların ve tüm Aydınlıların Ramazan’ını tebrik eden Köşger, bu ayın sağlık, huzur ve esenlik içinde geçmesini diledi. “Bizim medeniyetimiz, vakıf medeniyeti” diyen Köşger, “Osmanlı’da özellikle birçok iş vakıflar eliyle yürütülmüş. Hatta uç bir örnek olarak, Osmanlı’da kanadı kırık göçmen kuşlar için bile vakıf kurulduğu söylenir. Onların tedavi ettirilmesi için kurulmuş vakıflar var. Vakıf Gureba Hastanesi, Darülaceze de önemli örnekler. Bizim insanımız vakıflar marifetiyle ihtiyaç duyulan alanlarda hizmet üretmiş. Vakıflar Haftası çok önemli, hepimize kutlu olsun” değerlendirmesinde bulundu.