Üstün zekalı öğrenciler ödüllendirildi

Aydın Özel Başak Koleji tarafından Türkiye genelinde öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirdiği 3. Ulusal Tales Matematik Yarışması’nda dereceye giren üstün zekalı öğrencilere ödülleri düzenlenen törenle verildi. Aydın Özel Başak Koleji’nde gerçekleştirilen ödül töreninde 2 bin 500 öğrencinin yarıştığı Tales Matematik Yarışmasında ilk 10’a giren ilkokul 3., 4., 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri ödüllendirildi.Öğrencilerin ne çok korktuğu matematik dersini çocuklara sevdirmeyi kendisine prensip edinen Aydın Özel Başak Koleji, matematiğin hayatın her alanında var olduğunu göstermek amacıyla kuruluşunun üçüncü yıl dönümünde gerçekleştirmiş olduğu yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanından binlerce öğrenci katıldı. Aydın Özel Başak Koleji konferans salonunda düzenlenen törene okul yönetimi, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Dereceye giren bütün öğrencileri tebrik eden Tales Matematik Müzesi Müdürü Ahmet Akyol, dereceye giremeyen öğrenciler çok çalışmaları gerektiğini belirterek, “Tales Aydınlı. Matematikle uğraşıyor. İlk ensturmanı ve yazılan nota bu topraklarda bulunuyor. Tales Matematik Müzesi olarak bundan 3 yıl önce kurulduk. En önemli amacımız matematiksel farkındalığı oluşturmaktı. Matematiğin aslında ezber olmadığını, matematiğin bir düşünme olduğunu bunu gösterebilmek istedik. Matematiğe kim sahip olmuşsa medeniyete o sahip olmuş. Bizim medeniyete sahip olmamız için ilk önce matematiği sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

“ÇOCUKLARINIZI SEVİN”

Matematik müzesi kurucularından Metin Akyol, ise “Buraya gelen ve başarı sağlayan tüm öğrencilerimize teşekkür ederim. Eğer medeniyete sahip çıkmak istiyorsanız, bir güç olmak istiyorsanız matematiğe sahip çıkmanız gerekiyor. Amatör olarak sanatla uğraştım ve hepsinde matematiksel şifrelerin olduğunu gördüm. Matematiğin kitapsal kalıplardan çıkarılmasını hayal ettim. Edebiyatta yapabileceğiniz şeyler sonsuz gibi gözükebilir ama sınırlıdır. Resimde tuvaliniz, renkleriniz bellidir ama matematik böyle değildir. Matematiğin içerisine girdiğinizde sonsuz sayıların içinde dolaşmaya başlarsınız. Yanınızdaki çocuklar bunları başarabilenler. Bir anda artı sonsuzdan eksi sonsuza geçebilirsiniz. Türkiye’de ilk 10’a girmiş çocuklar bu kadar sınırsız bu kadar güçlüler. Onları anlamaya çalışmayın, onlara sevgi verin. Bu çocuklar Türkiye’nin ilk uzay aracını fırlattıkları gün zaten size bir şeyler anlatacaklar” diye konuştu.

TALES MATEMATİK MÜZESİZ TÜRKİYE’Yİ DÜNYADA İLK 25’E SOKTU

Yunus Emre Enstitüsü Türkoloji Birim Müdürü Tayfun Kalkan, “ Enstitümüz Türkiye’nin kamu ve kültür diplomasisini yürüten ve yurtdışında ülkemizin sanatını, kültürünü, tarihini tanıtmaya çalışan güzide bir kurumdur. 140’a yakın ülkede irtibat noktamızda başta Türkçe kursları olmak üzere yabancılara dönük kültürümüzle ilgili birçok faaliyet düzenlemekteyiz. Bu faaliyetlerle varsa olumsuz Türkiye algısını düzeltmektir. Biz bu çalışmalarımıza bilim diplomasisini de ekledik. Ülkemizin bilim ve teknolojide sahip olduğu beceriyi tanıtmaya çalışıyoruz. Bu çalışmaları yürütürken yakın bir geçmişte yolumuz Aydın’daki Başak Koleji ile kesişti. Fark ettik ki, oluşturmuş oldukları Tales Matematik Müzesi ülkemizi dünyada ilk 25 ülke arasına soktu. Bununla gurur duyduk ve bunu tanıtmalıyız dedik. Ve oluşturulan Matematik Müzesi Tırını Bosna hersek ve Macaristan’a götürdük. Sonuçlar hepimizi mutlu etti ve bu yolculuk devam edecek” dedi.

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren öğrenciler tek tek sahneye davet edilerek ödülleri takdim edildi.