Üniversiteliler barınma, ulaşım soruna çözüm istiyor

Germencik Belediyesi, ilk kez ilçede eğitim öğretime faaliyetine başlayan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Yamantürk Meslek Yüksekokulu öğrencilerine “hoş geldiniz” yemeği verdi.

Aydın’ın Germencik İlçesinde 2018-2019 eğitim öğretim yılında faaliyete giren ADÜ Yamantürk Meslek Yüksekokulu öğrencileri, ilçe yöneticileri ve esnaflarıyla yemekte bir araya geldi. Yamantürk Meslek Yüksekokulu’nda açılan pazarlama ve elektrik bölümünde okuyan 100 öğrenci, yemekte yetkililere barınma, ulaşım ve diğer sorunlarını iletti.

Germencik Belediyesine ait sosyal tesiste düzenlenen yemekte öğrenciler adına konuşma yapan İshak Akça, meslek yüksekokullarının yeni kurulmasından dolayı bir çok eksiklerinin olduğunu dile getirdi. Akçay, “Germencik’te barınacak yer bulamadığımız için büyük bir çoğunluğumuz Aydın İl merkezinde kalıyoruz. Genelde Zafer ve Orta Mahallede kaldığımız için şehir merkezinden Germencik’e giden araç olmadığından dolayı her sabah en az 20 dakika yürümek zorunda kalıyoruz. Eski Otogar durağında otobüse biniyoruz. Bir binişte Aydın Büyükşehir Belediyesi Özel Halk Otobüsüne 3 lira 30 kuruş ve günde toplam 6 lira 60 kuruş ödüyoruz. Ulaşım sıkıntısı çektiğimiz gibi ücretler de yüksek. Okulumuzda kantin yok. Bilgisayarlarımız yok. Okulumuzun bahçesinde oturacak bir kamelyamız yok. Güneşin altında ayakta duruyoruz. Dersten çıktıktan sonra otobüse binmek istediğimizde okulumuzun önümüzde durak olmadığı için Turanlar Mahallesinin durağına kadar yürümek zorunda kalıyoruz. Yağışlı havalarda durağa kadar yürümek işkence olacak. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan üniversitenin önüne bir durak istiyoruz.” dedi.

ÖĞRENCİLERİN BARINACAK YERİ YOK

Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın, Aydın ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan ve Meslek Yüksekokulu’nun yapımında emeği geçen Güriş Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk’e teşekkür ederek konuşmasına başlayan Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mustafa Sürmen, “24 Eylül itibariyle 100 öğrenciyle 2 bölümde eğitim öğretim faaliyetlerimize başladık. Öğrencilerimizin Germencik’te barınacak yeri olmadığı için büyük bir çoğunluğu Aydın il merkezinde kalıyor. İlerleyen süreçte okulumuza yeni programlar ilave edilecek. Germencik halkının, kaymakamlığının, belediyenin bizleri üst düzey bir misafirperverlikle karşılaması çok mutlu etti. Bizi kaynaştırmak için yemekte buluşturan Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın’a teşekkür ederiz.” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLER İLÇENİN EKONOMİSİNİ KÜLTÜRÜNÜ CANLILIK KATTI”

Germencik Belediye Başkan Yardımcısı Adem Toy, “Biz bu okulun açılış sürecini çok yakından takip ettik. Meslek Yüksekokulu çok zor şartlar altında kuruldu. Meclis üyelerimizin o araziyi tahsis kararı ve ardından İdris Yamantürk Beyin okulu kurma kararıyla kısa sürede okulun temeli atıldı. Geçtiğimiz yıl inşaatı tamamlanan Yamantürk Meslek Yüksekokulu, bu yıl da öğrenci alarak eğitim öğretim faaliyetlerine başladı. İlçemizin ekonomisine, kültürüne canlılık katan öğrencilere kendi kültürümüzü tanıtalım. Bir şeyin kurulumu ne kadar zorsa o kadar kıymetlidir. Bu okul Germencik halkının gözünde çok kıymetli. Hoş geldin yemeğimize katıldığınız için bütün öğrencilere teşekkür ederiz. İnşallah vatana millete hayırlı birer birey olursunuz” ifadelerini kullandı.

Üniversitenin ilçe için büyük bir değer olduğunu vurgulayan Germencik Kaymakamı Ayhan Işık, “İlçemizde bir Yüksekokulun kurulması yüksekokul kültürünün gelişmesine vesile olacaktır. Bütün öğrencilerimize yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. Bütün kurumlarımızla birlikte öğrencilerin sorunlarını çözmek konusunda herkese kapımız sonuna kadar açık.” ifadelerini kullandı.