Umuda yolculuk faciası: 9 ölü

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde göçmenleri taşıyan botun alabora olması sonucu 9 kişi öldü, 4 kişi kurtarıldı. Ailelerini kaybeden acılı babalar, göz yaşlarına hakim olamadı.

Edinilen bilgiye göre, dün gece saat 03:25 sıralarında Kuşadası ilçesi Barbaros Koyu açıklarında bir botun alabora olduğu yönündeki ihbar üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları bölgeye hareket etti. Bölgeye yakın kıyıya da çok sayıda ambulans sevk edildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı ihbar üzerine bir helikopter, bir uçak, iki sahil güvenlik botu ve bir dalış timi bölgeye görevlendirdi. Arama kurtarma faaliyetleri sonucu Irak uyruklu 7’si çocuk, 2’si katın olmak üzere toplam 9 kişinin cesedine ulaşıldı, olayda 4 kişi de kurtarıldı. Kurtarılanlardan 12 kişi Irak, 1 kişinin Suriye uyruklu olduğu bildirildi. Kuşadası açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan botun alabora olması sonucu hayatını kaybeden 7'si çocuk, ikisi kadın 9 kişinin cesedi, Kuşadası Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Olaydan sağ kurtulan 4 kişiden botu kullandığı öne sürülen ve Suriye uyruklu olduğunu söyleyen bir kişi, organizatör olduğu iddiasıyla gözaltına alınarak İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Kuşadası açıklarından düzensiz göçmenleri taşıyan botun alabora olması sonucu eşini ve 3 çocuğunu kaybeden Iraklı Oner Rahad, kıyıdan ayrılmadan önce organizatörlerin can yeleği olmadan bota binmeleri için kendilerini silahla tehdit ettiğini, aile başına 3 bin dolar ödediklerini söyledi.

Eşi ve 3 çocuğunu kaybeden ve olayda 4 yaşındaki çocuğuyla sağ kurtulan Iraklı Oner Rahad ve tüm aile bireylerini yitiren bir Irak uyruklu ise hastanedeki cesetleri teşhis etti. Savcılık incelemesinin ardından cenazeler, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumuna gönderildi. Hastane morgu önünde 4 yaşındaki oğluna sarılarak eşi ve diğer çocuklarının ölümüne feryat eden Onar Rahad, Iraklı bir aile ile Yunanistan'a geçmek için İzmir'den Kuşadası'na geldiklerini, 3'ü Suriyeli 6 organizatörle iki aile için toplam 6 bin dolara anlaştıklarını dili getirdi.

Bota zorla bindirildiklerini ifade eden Rahad, "Organizatörlerden yelek istedim. 'Hayır yok, bin' dediler. 'Binmezsen öldürürüz' dediler. Birinin elinde silah vardı. 'Eğer gitmezsen seni öldürürüz' dediler. Bota silah zoruyla bindirdiler. 'Paran bizde, eğer gitmezseniz paranızı vermeyiz' dedi. Bizden aile başı 3 bin dolar aldılar. Suriye uyruklu biri botu kullanıyordu. Kıyıdan ayrıldıktan bir süre sonra gelen telefona yanıt veren Suriye uyruklu, telefonu kapatınca gaza bastı. Bu esnada çıkan karışıklıkta bot alabora oldu." ifadelerini kullandı.

Bot battığı sırada 4 yaşındaki oğluna uzandığını, omzundan tutan kızını ise kurtaramadığını gözyaşları içinde anlatan acılı baba, çaresiz olduğunu, ne yapacağını bilemediğini ifade etti. Olaydan sağ kurtulan ve ailesini kaybeden diğer Iraklı da hastane morgunda cenazelerin başında gözyaşı döktü. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, diğer organizatörlerin de kimliğinin tespiti ve yakalanmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor.