Üçüncü kuşak muhtar yeniden aday

Efeler’in Köprülü – Veysipaşa Mahalle Muhtarı Murat Aksoy, kendisiyle aynı ismi taşıyan dedesinin 1950’de başlattığı muhtarlık geleneğini sürdürmek istediğini ifade etti.

Efeler’in en eski mahallelerinden Köprülü – Veysi Paşa Mahallesi Muhtarlığı’na 1950’de Murat Aksoy seçildi. 1970 yılına kadar görevi sürdüren Aksoy’un ardından, oğlu Orhan Aksoy mahalle muhtarı oldu. 2004’e kadar mahalle muhtarlığı görevini sürdüren Orhan Aksoy’dan sonra ise oğlu Murat Aksoy, muhtarlık mührünü devraldı. Dedesiyle aynı adı taşıyan Murat Aksoy, dördüncü dönem için bu göreve talip olduğunu açıkladı.

Muhtarlığı bir “gönül işi” olarak gördüğünü ifade eden Aksoy, “Muhtarlıkta vatandaşla iletişim ve gösterdiğiniz güler yüz çok önemlidir. Elimden geldiği ölçüde vatandaşın sorunlarıyla ilgilenmeye çalışıyorum. Kimsenin kalbini kırmadan bu işi sürdürmeye çalışıyorum. Muhtarlık görevi dışarıdan göründüğü gibi değil. Mesai kavramı olmayan bir çalışma ortamındayız. Telefonlarımız devamlı açık. Vatandaşın her türlü derdinde gece gündüz görev başındayız” dedi.

ÇOCUK PARKI İSTİYORLAR

Son dönemde mahallede yapılan çalışmalarla ilgili de konuşan Aksoy, mahallenin doğalgaza kavuştuğunu dile getirdi. Mahalleye su faturası ödeme merkezinin de açılması için girişimlerde bulunduklarını anlatan Aksoy, bu adımların da olumlu sonuçlandığını kaydetti. Yeni dönemde hayata geçirilmesini istedikleri projelerden de bahseden Aksoy, mahalleye iki tane çocuk parkı yapılması talebini aktardı. Çankaya, Fevzi Çakmak ve Sakarya caddelerinin sıcak asfaltla kaplanmasını da istediklerini söyleyen Aksoy, konunun projeye alındığını bildirdi. Mahallenin tarihi ve kültürel dokusuna da dikkati çeken Aksoy, “Bir talebimiz daha oldu. Cihanoğlu Camii’nin ön tarafında bir kültür alanı oluşturulmasını istiyoruz. Tıpkı SGK binasının önünde yapılan Kara Tren Parkına benzer bir kültür alanı, kitap okuma merkezi oluşturulabilir. Bu konuyla ilgili de dilekçemizi verdik. Böyle bir alan oluşturulursa mahallenin tarihi dokusuna da uygun olur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.