Türk Sağlık - Sen Başkanı Bozkurt: İcraat istiyoruz

Türk Sağlık – Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, 14 Mart Tıp Bayramı’yla ilgili mesajında, sağlık çalışanlarının sorunlarının çözümü için yetkililerden icraat beklediklerini belirtti.


Türkiye Kamu – Sen Aydın İl Temsilcisi ve Türk Sağlık – Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

14 Mart’ın tarihçesine ilişkin bilgi veren Bozkurt, “14 Mart Tıp Bayramı bundan tam 100 yıl önce Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’de iki kule arasına dev bir Türk bayrağı asan Tıbbiyelilerin işgale tepki, milletine sevda ve vatanına bağlılığın bir yansımasıdır. Türk Sağlık-Sen 100 yıl önceki idealin temsilcisi, o asil ruhun günümüze yansımasıdır. Sevdası Türkiye olan bizler, her şartta ve zamanda bayrak, vatan, millet ve devlet demekten asla vazgeçmeyeceğiz.

İşte böylesine kutsal bir mirasın sahipleri sağlık çalışanlarımızın bugün karşı karşıya kaldıkları sorunlar nedeniyle 14 Mart Tıp Bayramını, bayram tadında karşılamaya hasret kaldık” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIKTA ŞİDDET SON BULMALI"

Sağlık çalışanlarının psikolojik baskı ve şiddetle karşı karşıya olduğuna da dikkati çeken Bozkurt, “Her 30 dakikada bir sağlık çalışanın şiddete uğradığı, doktorların kafasına kaldırım taşları atıldığı, hastanelerin basıldığı ve şiddetin cinayete dönüşmeye başladığı bir çalışma ortamı mevcuttur. Bazı düzenlemeler ile önlemler alınmak istenmişse de bunların yetersiz olduğu ortadadır. Bu nedenle acil bir şekilde sağlıkta şiddete istisnasız tutuklu yargılama gelmeli, sağlık kurum ve kuruluşları sıfır toleranslı alan ilan edilerek burada işlenen suçların ertelenmesi veya paraya dönüştürülmesine son verilmeli ve şiddet uygulayanlara acil haller dışında belli bir süre paralı sağlık hizmeti uygulaması hayata geçirilmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık çalışanlarının döner sermayeye ilişkin sorunlarının çözülmesi, 3 bin 600 ek gösterge ve ek zam benzeri sosyal ve ekonomik taleplerinin yerine getirilmesi çağrısını da yineleyen Bozkurt, “Biz icraat istiyoruz. Sağlık çalışanları ağız tadıyla güzel bayramlara merhaba desin diyoruz. Tarihi önemi ve düşmana karşı asil duruşu ile bize her şartta ve zamanda kutlayacağımız 14 Mart Tıp Bayramının tüm sağlık çalışanlarına kutlu olmasını diliyor, Millet olarak hepimizin daha huzurlu, aydınlık 14 Martlara ve yarınlara ulaşmamızı temenni ediyoruz” görüşlerini aktardı.