“Trafik kazalarının birinci faktörü insan”

Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Semih Özmeriç, “Trafik kazalarındaki birinci faktör insan faktörü. Bu araçları kullananların hepsi de tahsilli insanlar. Demek ki, eğitim, sadece okul bitirmeyle olmuyor” dedi

Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda okul servis araçlarının karıştığı kazaları sıfıra indirmek ve çocukların trafik güvenliğini artırıcı önlemlerin belirlenmesi amacıyla toplantı düzenlendi.

Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Semih Özmeriç, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Ülkemizin en önemli problemlerinden biri, belki de birincisi insan yaşamını doğumundan ölümüne kadar ilgilendiren trafik problemidir. Bugün burada okul servis aracı işletmecileri, rehber personeli ve şoförleri olduğu için en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı taşıyan sizler kazaların önlenmesi konunda birinci görevimizdir” dedi.

YÜZDE 35 ARTIŞ YAŞANDI

Trafik kurallarına harfiyen uyulması gerektiğine işaret eden Özmeriç, “Kurban Bayramı öncesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla trafik kazalarını bitireceğiz ve sıfıra indireceğiz diye birtakım çalışmalar yapıldı. Ben de dilim döndüğünce bunu herkese anlatmaya çalıştım. Maalesef ki, Kurban Bayramı’nda bu kadar önleme rağmen, ölümlü kazalarda yüzde 35 artış görüyoruz. Bu büyük bir problemdir” diye konuştu.

Türkiye’de yolların ve araçların teknik şartnameye uygun olduğunu kaydeden Özmeriç, şöyle devam etti: “Trafik kazalarındaki birinci faktör insan faktörü. Bu araçları kullananların hepsi de tahsilli insanlar. Demek ki, eğitim, sadece okul bitirmeyle olmuyor. Bunun için bugün yaptığımız eğitimler gibi eğitimlerin yapılması gerekecek.”

KORSAN TAŞIMACILIĞA GEÇİT YOK

Aydın İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ümit Eyüpoğlu ise Emniyet Müdürlüğü’nün yönetmelikler çerçevesinde okul taşıtlarını ve servis araçlarını denetlediğini söyledi. Aydın’da ‘P’ plakalı taşıt sayısının bin 775 olduğu bilgisini veren Eyüpoğlu, bu araçların 300’ünün Efeler’de diğerlerinin ise ilçelerde faaliyet gösterdiğini aktardı.

Yetkisiz ve korsan taşımacılığın denetlenmediğine dair duyumlar aldığını dile getiren Eyüpoğlu, bu tür iddiaların temelsiz olduğunu anlattı. 2018’in 6 aylık dönemde servis araçlarına yapılan denetimlerden söz eden Eyüpoğlu, Efeler’de 34, il genelinde 80 araca cezai işlem uygulandığını bildirdi.

“ÇOCUKLAR BİZE EMANET”

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet Tuncer Akyol da servis şoförlerinin ve rehberlik yapan kişilerin uyması gereken kurallara vurgu yaptı. Servis araçlarında hosteslik yapanların mutlaka hostes yeleği giymesi gerektiğini belirten Akyol, şoförlerin araçlarda müzik yayını yapmaması gerektiğini, bunun sürücünün dikkatini dağıtacağını ifade etti.

Akyol, “Elinde sigara arabanın başında çocuklarla sohbet edenler var. Bu benim çok gücüme gidiyor. Ben bir eğitimciyim. Sizler sabah 7’den akşam çocukları evine bırakana kadar eğitimcisiniz. Parasal konular ikinci planda. Anneler babalar çocuklarını bize emanet ediyor. Biz de onların emanetlerine sahip çıkmak zorundayız” değerlendirmesinde bulundu.

Etkinlikte Aydın Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Bürolar Amiri Kıdemli Başpolis Osman Ay da servis şoförlerine uymaları gereken kurallar hakkında anlatımda bulundu. Emniyet kemerinin önemine dikkati çeken Ay, trafik ışıkları ve hız limitlerinin de ihlal edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Toplantıya, Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Müdürü Öner Oflaz, Trafik Denetleme Şube Müdürü Ahmet Ali Gündoğdu, Jandarma Trafik Şube Müdürü Astsubay Üstçavuş Ahmet Ertekin, Efeler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İsa Ülker, Efeler Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Meltem Öksüz, Efeler Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Okan Yalçın, çok sayıda servis şoförü ve yardımcı personel katıldı.