Tezgâhın fiyat şampiyonu lahoz

Aydın Efeler’deki Balık Çarşısı’nda satışa sunulan deniz ürünleri, her keseye hitap ediyor. Hamsinin kilogramına 15 lira ödenirken, kilogram fiyatı 150 lira olan lahoz balığı da alıcı buluyor.

Denizlerde av mevsiminin sürdüğü bu günlerde, Aydın Efeler’deki Balık Hali’nde satışa sunulan deniz ürünlerine vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Tezgâhlarda her keseye uygun balık çeşidi bulunurken, kilogramı 150 liradan satışa sunulan lahoz balığı ‘tezgâhın fiyat şampiyonu’ olarak adlandırılıyor.

Çarşıdaki Balıkçı Yusuf Usta adlı işletmenin sahibi Yusuf Turgut, balığa ilginin yoğun olduğunu belirterek, Ocak – Nisan döneminin balığın en lezzetli olduğu zaman aralığı olduğunu vurguladı. Denizlerdeki fırtınanın balık fiyatlarını etkilediğini anlatan Turgut, “Fırtınadan dolayı dip balıkları çıkmıyor. Hamsi geçen sene 15 lira ise bu sene de öyle. Çinekop umduğumuz gibi çıkmadı. Geçen seneki çinekop istilasından sonra resmen hayal kırıklığı. Hiç yok desem yeridir, koca balıkhanede toplasanız 10 kasa çinekop yoktu. Onunla beraber palamut da bu sene çıkmadı. Bu yüzden hamsi biraz bol. Üretme çipuralar, levrekler 40 – 45 lira aralığında. Kefal bu sene boldu, 15 – 20 liraya kadar kefal sattık. Barbunlar 60 ile 150 lira arası. Sarıkanat 60 lira. Somonun fiyatı dolara bağlı olarak 100 liraya kadar çıktı. Tezgâhın fiyat şampiyonu ise lahoz. Kilogramı 150 lira” ifadelerini kullandı.

Turgut, bütün vatandaşları balık tüketmeye davet etti.