Tayland'da gördüğü ejder meyvesini Aydın'da yetiştiriyor

İncirliova’da ilçesinde 'Ejder meyvesi' olarak bilinen pitaya adlı tropikal meyvenin hasadına başlandı. Meyvenin tanesi dalında toptan 15 liradan alıcı bulurken, manavda da 25 liradan satılıyor.

İncirliova’da yaşayan Övünç Yorbik (49), Tayland'da gemilerde tayfa olarak çalışırken gördüğü 'Ejder meyvesi' olarak bilinen pitaya adlı tropikal meyveyi ekti. Gerenkova Mahallesi'nde bin metrekarelik yer kiralayarak hazır hale getirdiği serada 900’e yakın pitaya fidanı diken Yorbik, geçen yıl 2 bin ürün alırken, bu yıl yaklaşık 7 bin ürün almayı hedefliyor.

“KIZARMASI 45 GÜNÜ BULUYOR”

Övünç Yorbik, hasadına başlanılan ejder meyvelerini toptan 15 liradan sattığını belirterek, “3 yıl önce sera kurarak pitaya yetiştirmeye başladık. 2018’de deneme ürünü aldık. Geçen yıl ise yaklaşık bin 500 ürün alarak manavlara sattık. Fidanlar Mayıs ayı ile Haziran aylarında tomurcuk veriyor. Tomurcuk verdikten sonra meyvenin kırmızı hale gelip olgunlaşması ise 45 gün sürüyor. Havalar biraz daha serinlediğinde bu süre 50 günün üstüne çıkıyor. Şu anda da hasat mevsimindeyiz. Hasadını yaptığımız ürünlerin tanesini 15 liradan manavlara satıyoruz. Sağlığa faydası olduğu biliniyor. Bağışıklık sistemini arttırıyor. Gözlere ve cilt kuruluğu, kolon kanserine ve şeker hastalarına çok iyi geliyor. Bu yıl 6 ila 7 bin civarında meyve bekliyorum. Dallar çoğaldıkça meyvede artıyor. Gelecek yılda maksimum 12 ila 15 bin meyve almayı hedefliyorum” diye konuştu.

“HER KÜÇÜK ÇİFTÇİ YETİŞTİREBİLİR”

İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı da pitaya meyvesinin yetiştirilmesi için tavsiyede bulunduklarını kaydederek, “Ejder meyvesi ilçemizde de yetişiyor. Üretimimin daha da artırılmasını istiyorum. Benim bile bu meyveye ilgim var. Bende ekmeyi düşünüyorum. Her küçük çiftçinin yetiştirebileceği bir üründür. Tavsiye ediyoruz” dedi.