Suya indirim teklifine ret

Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin genel kurul toplantısında, AK Parti Grubu, su ve atık su bedellerinde yüzde 50 indirim yapılmasını önerdi. Öneri, Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan döndü.

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı ilk toplantısı ve Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) genel kurulu Başkanvekili Evrim Karakoz yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıda, 37’si gündemde, 8’i ek gündemde olmak üzere toplam 45 madde Plan ve Bütçe ile İmar Komisyonlarına sevk edildi. Meclis toplantısının ardından ASKİ genel kurul toplantısına geçildi. Toplantıda, AK Parti Grubuna mensup üyeler, su ve atık su bedellerinde yüzde 50 indirim yapılmasını teklif etti. Önergeyi başkanlığa sunan AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Güler, bu konunun Aydınlı vatandaşların en büyük sorunlardan biri olduğunu belirterek, “Mevcut su ve atık su tarifeleri vatandaşlarımıza ağır gelmekte ve çok tepki almaktadır. En temel ihtiyaç olan su bedellerinin ve buna bağlı olarak atık su bedellerinin ilimizdeki tüm aboneler yönünden yüzde 50 oranında indirilmesini tüm Aydınlı vatandaşlarımız adına talep ediyoruz” diye konuştu. AK Parti Grubu’nun önergesi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi. AK Parti Sözcüsü Güler, su ve atık su tarifelerinde yüzde 50 indirime ilişkin önerinin Plan ve Bütçe Komisyonu’nda CHP ve İYİ Partili üyelerce reddedildiğini ifade etti.

“ŞOVA DÖNÜK”

Konuyla ilgili açıklama yapan Efeler Belediye Başkanı ve CHP Grup Sözcüsü Mehmet Fatih Atay ise AK Parti Grubu’nun söz konusu teklifini “şova dönük” olarak nitelendirdi. Maddenin Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen rapor doğrultusunda oylandığını aktaran Atay, “Komisyon raporunda belirtilen bazı kıstaslar var. Yasal ölçütler çerçevesinde yapılan bir işlem var. Biz komisyonun raporuna olumlu oy verdik. Su tarifelerinde zaten daha önce yüzde 7’lik bir indirim yapılmıştı. Adalet ve Kalkınma Partili arkadaşlarımız, bu konuda gösterdikleri hassasiyeti keşke elektrik ve doğalgaz faturaları konusunda da gösterebilseler” diye konuştu.