Sosyal Kooperatifler Treni, Aydın'a geldi

Ticaret Bakanlığı tarafından sosyal kooperatif modeline ilişkin farkındalığın arttırılması ve sosyal kooperatifçiliğin desteklenmesi, geleştirilmesi, yaygınlaştırılması için geliştirilen proje kapsamında Ankara'dan yola çıkan 'Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni' Aydın’a geldi.

Tanıtım toplantısında konuşan Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, dezavantajlı kesimleri sosyal kooperatifleşmeyle avantajlı hale getirmek için çıktıkları yolda eğitimler verdiklerini söyledi.

Sosyal kooperatif modeline ilişkin farkındalığın arttırılması ve sosyal kooperatifçiliğin desteklenmesi, geleştirilmesi, yaygınlaştırılması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından 'Sosyal Kooperatifçilik Tanıtım, Eğitim, Geliştirme ve Uygulama Projesi' hazırlandı. Bu kapsamda Ankara'dan yola çıkan 'Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni', Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ, Ticaret İl Müdürü Şeref Yazıcı ve protokol tarafından Aydın Garı’nda karşılandı. Karşılama töreninde Aydın Büyükşehir Belediyesi Kadın Halk Oyunu ekibi zeybek gösterisi büyük alkış aldı.

Karşılama törenin ardından Aydın Garı içerisinde kadın kooperatifleri tarafından açılan standını Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu ve protokol ziyaret edip bilgiler aldı.

Açıklama yapan Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, “Bakanlığımız sosyal kooperatifçiliği ülke genelinde geliştirmek adına bir proje başlattık. Bu kapsamda Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni uygulamaya konuldu. İlk olarak 1 Ekim’de Ankara’dan görkemli bir törenle yola çıktık. Ardından Eskişehir, Balıkesir, Manisa, İzmir ve şimdi Aydın’dayız. Bundan sonra Denizli, Isparta, Afyon, Konya’da son bulacak. 10 ilimizi gezmiş olacağız. Bu trenle amacımız özellikle dezavantajlı kesimlere yönelik, bir alternatif olarak sosyal kooperatifçilik modelini hayata geçirmek istiyoruz. Yaşlı bakım hizmeti, çocuk bakım hizmeti, işsizler, kadınlar, genç işsizler gibi dezavantajlı kesime sosyal kooperatifçiliği anlatıp tek başına yapamadıkları işleri kooperatifçilik modeliyle yapmalarını öneriyoruz. Aydın’da güzel bir karşılama töreni yaptılar. Hayatımda ilk kez bayan Efe ekibi gördüm. Erkeklerden daha iyi oynuyorlar. Gösterdiğiniz ilgiden dolayı herkese teşekkür ederiz” dedi.

Ankara'dan yola çıkan Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni, Aydın’dan sonra Denizli, Isparta, Afyonkarahisar ve Konya'ya gidecek.