Sokaklar gençlerle hareketlendi

Koronavirüs önlemleri kapsamında 3 Nisan’dan bu yana sokağa çıkamayan 15 – 20 yaş grubundaki gençlerin 4 saatliğine dışarı çıkmasına izin verildi. Çarşıda gezen gençler, güzel havanın tadını çıkardı.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlu genç ve çocukların sokağa çıkmaları 3 Nisan’da kısıtlanmıştı.

Normalleşme adımları çerçevesinde yaklaşık bir buçuk aylık aranın ardından 15 – 20 yaş aralığındaki gençler, 4 saatliğine sokağa çıktı. Kimi gençler arkadaşlarıyla yürüyüş yapmayı tercih ederken kimileri de voleybol oynayarak stres attı. Bazı gençler de 4 saatlik izni alışveriş yaparak değerlendirdi. Emniyet güçleri, Atatürk Kent Meydanı’ndaki gençlere maske dağıttı.

Gençlerden Deniz Varol, lise öğrencisi olduğunu belirterek, “Epeydir evdeydim. 4 saatlik izni alışveriş yaparak değerlendireceğiz. Sokağa çıkış izninden memnunuz” dedi.

19 yaşındaki İlhan Sabancı ise üniversiteye hazırlandığını anlatarak, “Evimiz bahçeli olduğu için zaman geçirmekte çok zorlanmadım. Ama tabii bizim için değişiklik oldu” diye konuştu.

Arkadaşlarıyla Atatürk Kent Meydanı’nda voleybol oynayan Rümeysa Çınar ise “Uzun bir süreden sonra evden çıktık. Evde genellikle ders çalışıyorduk. Arkadaşlarımızla buluşmuş olduk, çok iyi oldu” diye konuştu.

4 saatlik sürenin yeterli olmadığını söyleyen Çınar, sürenin uzatılabileceğini veya günlere bölünebileceğini sözlerine ekledi.