Sofralık domateste fiyatlar üreticiyi sevindirdi

Aydın’ın İncirliova İlçesinde sofralık domates hasadı başladı. Tarlada kilosu 2 liradan alıcı bulan domates üreticilerin yüzünü güldürdü. Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, fiyatların aynı şekilde kaldığı sürede çiftçilerin de memnun kalacağını söyledi.


Aydın’ın İncirliova ilçesindeki bin 500 dekar alanda ekimi yapılan domateslerin hasadına başlandı. Domates fidelerinin mart ayının sonlarına doğru toprakla buluştuğu tarlalarda hasat; hava şartlarından dolayı 10 gün gecikmeli başladı. Tarladan toplanan domatesler önce sebze halindeki komisyoncuya oradan da başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere yurdun dört bir yanına gönderiliyor. Fiyatların toptan kilosu 2 liradan alıcı bulması üreticilerin yüzünü sezonun başında güldürdü.

“SEZONUN BAŞINDA FİYATLAR BELİRLENMELİ”

İncirliova’da 40 dönüm arazisine 70 bin fide domatesi eken çiftçi Deniz Gül de sezondan 320 ton domates bekliyor. Çiftçi Gül, sezon başında gider fiyatları ile ürün fiyatlarının belirlenmesi gerektiğini kaydederek, şunları söyledi: “Fideleri tarlaya 22 Mart’ta ektik. Aradan 90 gün geçti ancak mahsul alıyoruz. Domates yetiştirmesi de bir çocuğu yetiştirmek gibidir. Narin ve çabuk hastalık kapabilen bir üründür. Mayıs ayının özellikle ortalarında yaşanan aşırı sıcaklardan dolayı domatesin hasadına yaklaşık 10 gün kadar geç başlanıldı. Şu anda domates fiyatları çok iyi gidiyor. Ancak genel anlamda çiftçiler arasında ürünlerin bir gün para ettiğini bir gün para etmediğini duyuyoruz. Sezon başında giderlerin fiyatlarıyla ürünün fiyatlarının belirlenmesi gerekir. Umarım bu düzelir. Koronavirüs döneminde iki önemli unsur ön plana çıktı. Birisi sağlık diğeri de gıda çalışanları oldu. Umarım güzel bir sezon geçer ve çiftçilerde emeğinin karşılığını alır.”

“DOMATES SEZONU İYİ GEÇECEK”

İncirliova sebze ve meyve halinde komisyonculuk yapan Burhan Altuğ da, “Yeni sezonun tarla domatesi piyasaya çıktı. Şu anda mevcut şartlarda piyasalar çok iyi. Toptan 2 liraya satılıyor. Müstahsilimizin beklentileri var. İnşallah onlarda beklentilerine kavuşurlar. Çalışıyoruz, domates almaya tüccarlarda geldi. İyi gidiyor hayırlısıyla sezonumuz iyi geçecek diye tahmin ediyorum. Biz komisyoncuyuz, komisyonumuzu alıyoruz, üreticinin eline kiloda 1 lira 85 kuruş civarında geçiyor” dedi.

“FİYATLAR BU ŞEKİLDE KALDIĞI SÜREDE

ÇİFTÇİLERDE MEMNUN KALIR”

İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı da bölgede buğdaydan sonra domatesin de hasadına başlandığını belirterek, şunları kaydetti: “Geçen yıl domatesten kazanılan para kimseyi memnun etmedi. Bu yıl domates fiyatları iyi başladık ve görüntü çok güzel. Fiyatlardan da memnunuz. İzmir ve İstanbul’dan buraya gelerek domates alan tüccarlar var. Bin 500 dekar domates ekili alan var. Bu alanlardan 13 bin ton domates bekliyoruz. Şu andaki tablo çiftçilerin iyi bir para kazacağını bekliyoruz. Mazotun gübrenin pahalılığında çiftçimiz de emeğinin karşılığını inşallah alır. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi; ‘Biz bize yeteriz.’ Fiyatlar bu şekilde kaldığı sürede çiftçilerde memnun kalır.”