‘Siyasi polemikler yerine güç birliğine ihtiyacımız var’

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, geçtiğimiz günlerde Koçarlı’da bamya üreticilerinin yaşadığı sıkıntıya değinerek “Üreticimizin en büyük sorunu pazarlamadır. Büyükşehir ve Koçarlı Belediyesi’nin destekleri küçümsenemez. Ancak sorun iktidar, muhalefet ve üretici temsilcilerinin bir araya gelmesiyle çözülür. Siyasi polemikler yerine güç birliğine ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Koçarlı’da bamya üreticilerinin yaşadığı pazarlama sorunuyla ilgili Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu da açıklamalarda bulundu. Sorunun çözümü için yerel yönetimlerin iyi niyetli desteğin önemli olduğunu ancak köklü çözüm getirmediğini ifade eden Başkan Kendirlioğlu, “Bamya olsun, başka ürün olsun üretileni pazarladığımız zaman üreticimizin yüzü güler. Büyükşehir ve Koçarlı Belediyesi’nin destekleri küçümsenemez. Ancak sorun iktidar, muhalefet ve üretici temsilcilerinin bir araya gelmesiyle çözülür. Bu konuda iktidarıyla muhalefetiyle herkesin güç birliğiyle oluşturması gerekir” dedi.

“SİYASETİ BIRAKIN, ÇÖZÜM ÜRETİN”

Yüzde 12 seviyesindeki üretimiyle Türkiye’de en çok bamya üretilen 6’ncı şehrin Aydın olduğunu kaydeden Başkan Kendirlioğlu, bamya üzerinden siyasi polemikler yapılarak mesafe alınamayacağını belirterek, “Aydın’da bolca yetişen ve raf ömrü kısa olan bamya çok hızlı şekilde tüketilmesi gereken bir üründür. Gerek iktidar, gerekse muhalefetteki siyasiler bu durumu siyasi polemik hale getirmemelidir, çözüm üretmelidir. Gerek Aydın Büyükşehir Belediyesi gerekse Koçarlı Belediyesi ya da herhangi bir belediye yaşananlarla ilgili çözüm üretmelidir. ‘Sen aldın, ben aldım’ konularından ziyade Aydın’da üreten çiftçiler için çözüm üretilmelidir. Bu çözüm gerek yerel yönetimle gerek mevcut iktidarla beraber siyasi polemik yerine bir masaya oturularak çözüm üretilmelidir” dedi.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ SUNDU

Başkan Kendirlioğlu, yaşanan sorunla ilgili çözüm önerileri de sunarak, yapılacak projeye her zaman destek olduklarını belirterek, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Mademki bamya burada üretiliyor, burada bir konserve fabrikası, kooperatif buna benzer alanlar kurulabilir. Ziraat Odaları olarak biz bu yapılanma adımlarına her zaman hazırız. Fikir, yol gösterme adına her zaman yardımcı oluruz. Çünkü biz çiftçilerimizin, üreticilerimizin temsilcisiyiz. Onlarda bir tarafta yerel iktidar bir tarafta mevcut iktidar bir araya gelsinler, Aydın için bir şey yapsınlar. Birbirleriyle uğraşıp laf yarışına girmeleri yerine çözüm üretsinler. Ziraat Odaları olarak bizim amacımız budur. 50 yıldır bu işin içindeyim ve üretiyorum. Hiçbir sıkıntı olmadan üretiriz ama pazarlama önemlidir.”