“Şiddete sıfır tolerans istiyoruz”

Son günlerde sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların artışına dikkati çeken Türk – Sağlık Sen Aydın Şubesi Başkanı Ahmet Bozkurt, “Şiddete sıfır tolerans istiyoruz” dedi. Bozkurt, hastanelerdeki güvenlik güçlerinin sayısının da artırılmasını talep etti.

Türk Sağlık – Sen Aydın Şubesi üyeleri, son günlerde sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların artışına dikkati çekmek ve yetkilileri bu konuda somut adım atmaya davet etmek için Atatürk Devlet Hastanesi bahçesinde basın açıklaması yaptı. Türkiye Kamu – Sen Aydın İl Temsilcisi ve Türk Sağlık – Sen Aydın Şubesi Başkanı Ahmet Bozkurt, sağlık çalışanlarının yaşanan şiddet olaylarından dolayı görevlerini korku ve endişeyle yaptığını dile getirdi. Son iki haftada yaşanan şiddet olaylarının kendilerini daha da tedirgin hale getirdiğini vurgulayan Bozkurt, yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili tedbirlerin ivedilikle alınması çağrısında bulundu. Yaşanan olaylardan örnekler veren Bozkurt, Harran Üniversitesi’nde görevli Doktor Ahmet Yalçın’ın, hasta yakınları tarafından kaldırım taşıyla darp edildiğini anımsattı. İstanbul’da bir 112 Acil Servis sürücüsünün de uğradığı saldırı sonucu ağır yaralandığını belirten Bozkurt, Giresun’da 82 yaşındaki Ahmet Topal’ın yaşamını yitirdiği olaydan sonra, aile hekiminin açığa alınmasını eleştirdi.

“ORAYA BIÇAK NASIL SOKULDU?”

Son olarak Aydın Açık Cezaevi’nde bir mahkumun, hastaneye sevk tartışması yüzünden aile hekimine bıçaklı saldırıda bulunduğunu aktaran Bozkurt, doktorun tedavisinin sürdüğünü kaydetti. “Cezaevi idaresi bu büyüklükteki bıçağın oraya nasıl sokulduğu konusunu kamuoyu ile paylaşmalıdır. Görev zafiyeti bulunmamış olsa cezaevinde mahkumun elinde bıçak olmaz ve oraya göreve giden doktora saldırıda bulunulmazdı” diyen Bozkurt, söz konusu mahkumun bir an önce yakalanarak adalet önünde gerekli cezayı alması gerektiğini vurguladı. Şiddete sıfır tolerans istediklerinin altını çizen Bozkurt, sağlık çalışanlarına şiddete karşı çözüm önerilerini şöyle sıraladı:“Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan kişilerin sigortası geçici olarak kesilerek acil sağlık hizmetleri haricindeki hizmetlerinden ücretli yararlanmaları hususunda yasal düzenleme yapılmalıdır. Hastanelerde özel güvenliğe daha fazla yetkiler verilmeli ve bu yetkileri kullanma imkanı sağlanmalıdır. Hasta ve yakınları ile birlikte günde binlerce kişinin girip çıktığı hastanelerde ayrıca güvenlik güçleri bulundurulmalıdır. Özellikle acil servislerde hasta ile birlikte ihtiyaç yoksa muayene ve müdahaleye refakatçı alınmamalıdır. Sağlık Bakanlığı sağlık hizmeti verenlere karşı kamu spotu ile nasıl davranılması konusunda çalışmalar yapmalı bir an önce uygulanmaya konmalıdır.”Vatandaşlara gece-gündüz demeden hizmet verdiklerine dikkati çeken Bozkurt, “Şiddete maruz kalan hekimimizin bir an önce sağlığına kavuşmasını, bir daha böyle üzücü olaylar yaşanmamasını temenni ediyoruz” dedi.