Sezonun ilk kuru inciri 80 liradan alındı


Aydın’da sezonun ilk kuru inciri üreticiler tarafından kilosu 80 TL'den Aydın Ticaret Borsası'na teslim edildi. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, dünyanın kuru incir üretiminin yüzde 63’ünün Aydın’da gerçekleştiğini belirterek, herkesi incir yemeye davet etti.


Aydın Ticaret Borsası’nda 2018 sezonunun ilk kuru incirinalımı için tören düzenlendi. Türkiye’deki incir üretiminin yüzde 63’nünkarşılandığı Aydın’da üreticiler, hasadını yapmış oldukları ilk kuru incirleriAydın Ticaret Borsası’na teslim etti.

Aydın’da 6 üreticinin borsaya teslim ettiği 200 kilogramincir, kilogramı sembolik olarak 80 liradan satın alındı. İlk kuru incir teslimtörenine Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger de katıldı. Vali Köşger, bismillahirrahmanirrahimdiyerek ilk kuru incirin tadına baktı. Üreticilere bol ve bereketli bir yıl dileyen Vali Köşger, törende incirüreticilerine çeyrek altın verdi.

“Aydın, gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü” sözünüanımsatan Köşger, kentin bereketli topraklarıyla tarımda öncü şehirlerden biriolduğunun altını çizdi. İncirin Aydın için “müstesna” bir ürün olduğunuvurgulayan Köşger, “ İncir, dünyada söz sahibi olduğumuz bir ürün. Dünyadakikuru incir üretiminin yüzde70’ini Türkiye, bunun da yüzde 63’ünü Aydın,gerçekleştiriyor. Dolayısıyla Aydın, Türkiye’de incir ihracatı anlamında enönemli şehrimiz. Bu sene de inşallah bereketli bir sezon geliyor. Alana satanahayırlı olsun. Memleketimize bereket getirsin. Allah birlik, beraberlik verefah içinde yaşamayı nasip etsin. Ürünler gayet güzel, tatmanızı tavsiyeediyorum. Herkesi incir yemeye davet ediyoruz” diye konuştu.

“AYDIN, İNCİRDE DÜNYA MARKASI”

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondurise incirde geçtiğimiz yıl 78 bin ton rekolte elde edildiği bilgisini verdi. Busene bu rakamın üzerine çıkmayı hedeflediklerini dile getiren Çondur, şöylekonuştu: “İhracat rakamlarımız geçen sene, bir önceki yıla göre epey artışgöstermişti. Umarız, bu sene de üreticilerimiz mahsüllerini istedikleri fiyatlasatarlar. Bizim alış rakamımız sembolik olarak 80 lira olacak. İnşallah geçenyılki fiyatların biraz daha üzerinde seyretmesini temenni ediyoruz.” Borsaya ilk inciri teslim eden üreticilerden RuhiDoğan, Germencik’e bağlı Çarıklar Mahallesi’nde incir yetiştirdiğini söyledi.Aydın’ın incirde dünya markası olduğunu kaydeden Doğan, tüm vatandaşlara inciryemeleri çağrısında bulundu. Borsaya sezonun ilk kuru incirini teslim edendiğer üreticiler ise şöyle: Mehmet Atar (İncirliova), Süleyman Göçmen(Germencik), Hasbi Altay (Germencik), Niyazi Sarı (Eğrikavak), Hamit Evgin(Eğrikavak)