Sezgin'den Merkez Bankası çıkışı

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Merkez Bankası’ndaki görevden almayla ilgili, “Merkez Bankası’nın akıl ve ciddiyeti hayli aşınmıştı. Son hamleyle AKPA– Bank’a indirgendi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’yı görevden alıp, yerine Murat Uysal’ı atamasıyla ilgili bir çıkış da İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’den geldi.

Sezgin, yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın bağımsızlığının, ciddiyetinin ve itibarının “zaten çok aşındığını” savunarak, “Oysa bizim gibi ekonomilerde Merkez Bankası’nın özerkliği, bağımsızlığı çok önemlidir. Hem iç hem dış piyasalara güven vermek açısından, ekonominin iyi işleyip işleyemediği bakımından çok önemlidir. Birtakım sözler vardır. Mesela Almanlar için ‘Almanlar arasında Tanrı’ya inanmayanlar çıkabilir ama Merkez Bankasına inanmayan, güvenmeyen yoktur’ gibi deyişler vardır. Bütün bunları Merkez Bankası’nın piyasa ekonomilerinde veya piyasa ekonomisine yönelen ülkelerdeki ekonomideki önemini vurgulamak açısından söylüyorum” ifadelerini kullandı.

Şimdilerde İYİ Parti Milletvekili olan Durmuş Yılmaz’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olduğu dönemde ‘Avrupa’nın en başarılı Merkez Bankası Başkanı’ seçildiğini hatırlatan Sezgin, ilerleyen süreçte, Merkez Bankası’nın bağımsızlığını yitirdiğini iddia etti.

“DERS ÇIKARMADILAR”

Görevden alma işlemini “Merkez Bankası’na müdahale” olarak nitelendiren Sezgin, “Merkez Bankası Başkanı’nın bu şekilde görevden alınması yasalara aykırı. Sosyal medyadaki mesajımda artık Merkez Bankası’nın tamamen hükümetin bir mekanizması haline getirildiğinin, hatta AKPA –Bank’a dönüştürüldüğü tabirini kullandım. Bu çok zararlıdır ve iktidarın öyle kendisine çok yakın yöneticilerin makul olabilecek telkinlerine dahi kapalı olduğunu gösteriyor. Tek adam rejiminin tüm yanlışlarıyla devam edeceğini, hiçbir şeyden ders çıkarmadığını ortaya koyuyor” değerlendirmesinde bulundu.