Sezgin'den Erdoğan'a çifte standart eleştirisi

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen sanatçılara yönelik söylemlerini “çifte standart” olarak nitelendirdi.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen sanatçılara yönelik söylemleriyle ilgili, “Kendisine ilgi gösteren, kendisi açısından iyi şeyler söyleyen sanatçıyı mübah saymak, ötekileri ‘dalkavuk’ olarak nitelendirmek tam bir çifte standarttır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sanatçı sanatıyla konuşur. Dalkavukluk yapmaz” söylemlerini değerlendiren Sezgin, “Bu tamamen totaliter zihniyetin, Türkiye’ye dayatılmaya çalışılan totaliter düzenin bir ifadesi. Bunu başka yerde aramak yanlış olur. Çünkü hem Cumhurbaşkanı için hem AK Parti için mübah olan sadece ve sadece kendilerini sevmek, itaat etmek ve boyun eğmek. Kendi alanları dışında, kendi temsil ettikleri alan dışındaki herhangi bir faaliyeti veya söylemi düşman bir hamle olarak görüyorlar. Bu durum, ülkede rejimin nereye geldiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“FARK BÜYÜYECEK”

Sezgin, “Çin Lideri 4 Mayıs’ta bir konuşma yaptı. Diyor ki, o konuşmada, ‘Vatanseverlik aynı zamanda Çin Komünist Partisi’ne mutlak bir aşkla özdeştir.’ Bizde sanatçıların ifadelerine iktidar tarafından getirilen eleştiriler de bu mantığın bir benzeridir. Sanatçılar, eğer düşünceleri o yöndeyse iktidara yönelik olumlu duygu ve sempatilerini ifade edebilirler. Muhalefete olumlu bir duygu ifade edebilirler. Bunlar, onların sanatçı kimliğini hiçbir şekilde sarsmaz. Kendisine ilgi gösteren, kendisi açısından iyi şeyler söyleyen sanatçıyı mübah saymak, ötesini ‘dalkavuk’ olarak nitelendirmek tam bir çifte standarttır” görüşlerini dile getirdi. Yüksek Seçim Kurulu’nun 23 Haziran’da yenilenmesine karar verdiği İstanbul seçimleri hakkında öngörüsünü de paylaşan Sezgin, “Benim düşüncem Sayın İmamoğlu’nun kazanacağı yönünde. Bu defa İmamoğlu’yla Yıldırım arasındaki oy farkının İmamoğlu lehine büyüyeceği kanaatindeyim” dedi.