Şener: Bıçak kemiğe dayanmıştır

Aydın Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Semra Şener, yerel basının zorluklarla ayakta kalma mücadelesi verdiğini belirterek, “Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Herkes sorumluluğunun bilincine varmalıdır” dedi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Aydın Valiliği önünde tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, AGC Başkanı Semra Şener ve Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Başkan Şener, törende yaptığı konuşmada, “Öncelikle tüm meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. Gazete imtiyaz sahibinin de çalışanının da hangi zorluklara göğüs gererek ayakta kalma mücadelesi verdiğini çok iyi biliyorum. Toplumun her kesimi tarafından öksüz ve yetim bırakılan yerel basın, tüm bu duyarsızlıklara rağmen küsmemiş, yılmamış ve yılmayacaktır da” dedi.

“HAK ETTİĞİ BİR SON DEĞİLDİR”

Basının karşı karşıya kaldığı sorunlardan söz eden Şener, “Okur, yerel gazetelerine yetirince destek olmamakta, her gün bayilerden binlerce gazete iade almaktayız. Şehrin sanayi ve ticaret çevreleri ve STK’ları ile başka illerde gıptayla baktığımız seviyeye bir türlü gelemediğimizi üzülerek ifade etmek istiyorum. Ama artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Var olmak ya da kapanmak tehlikesiyle karşı karşıya kalmak, hiçbir meslektaşımın hak ettiği bir son değildir. Kamu kurumlarından sivil toplum kuruluşlarına, okurundan sanayici ve esnafına kadar herkes bu anlamdaki sorumluluğunun bir an önce bilincine varmalıdır. Çünkü böyle giderse mevkii ve makamı ne olursa olsun hiç kimse kendini ve yaptıklarını anlatacak bir mecra bulamayacaktır. Halkın haber alma hakkı işletilemeyecektir” ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarının bir yandan kendi sorunlarıyla boğuşurken diğer yandan halkın sorunlarını aktardığını vurgulayan Şener, basının, her koşulda “dördüncü güç” olarak görevini icra ettiğine değindi.

‘JEOTERMAL’ ÇAĞRISI

Aydın kamuoyunun önemli gündem maddelerinden jeotermal konusunda da konuşan Şener, 10 Ocak’ın jeotermal konusunda yaşanan sorunların çözümüne yönelik tarihi bir gün olmasını diledi. Bu konuda Aydın Valiliği’nden de destek beklediklerini bildiren Şener, “Jeotermal ile ilgili tüm gerçekleri bir gazeteci titizliği ve güvenilirliği ile araştırmak, pek çok kurum ve kuruluşla bu anlamda birlikte çalışmak ve şehrin bu en büyük sorununu, en kalıcı çözüme ulaştırmak istiyoruz” görüşlerini dile getirdi.