Seçkin: Alışverişinizi küçük esnaftan yapın

Aydın Bakkallar Odası Başkanı İlyas Seçkin, “AVM’ler hayatımızın bir parçası haline geldi. Ancak esnafımızı mağdur etmemek lazım. Günlük ihtiyaçlarımızı küçük esnaftan almamız önemli” dedi.

Aydın Bakkallar Odası Başkanı İlyas Seçkin, vatandaşların günlük temel ihtiyaçlarını küçük esnaftan temin etmeleri çağrısında bulundu.

Yeni Kıroba’ya açıklamalarda bulunan Seçkin, Aydın Bakkallar Odası’nın yaklaşık 650 üyesi bulunduğunu söyledi. 2010 yılından beri oda başkanlığını sürdürdüğünü belirten Seçkin, “Bakkal mahallenin hem bekçisi hem muhtarı hem de esnafıdır. Bizim esnafımız her gün müşterisiyle selamlaşır, hal hatır sorar. Vatandaşın cemiyeti olsa esnaf koşar, esnaftan yardım alır. Bir işi olsa anahtarını bırakır çocuğu anahtarını bakkaldan alır” dedi.

“İHTİYAÇLAR DEĞİŞİME UĞRADI”

Alışveriş merkezlerinin (AVM) hayatın bir parçası haline geldiğini vurgulayan Seçkin, “Ancak esnafımızı mağdur etmemek lazım. Günlük ihtiyaçlarımızı esnaftan almamız önemli. Örneğin vatandaşımız ekmeğini, yumurtasını küçük esnaftan alabilmeli. Küçük esnafta büyük boy ürün çeşitleri bulunmadığı için AVM’lerin doğuşu bir mecburiyetti. Eskiden AVM yoktu ama vatandaşlar toptancılardan alışveriş yapıyordu. Örneğin 10 kiloluk deterjanı bazen bakkalda bulamayız veya bir çeşidi varsa diğer çeşidi yoktur. Bir de teknolojinin gelişmesiyle birlikte vatandaşın ihtiyaçları değişime uğradı. Bu bakımdan esnafımızın teknolojiye ayak uydurması önemli” ifadelerini kullandı.

“BAĞ – KUR PRİMLERİ YÜKSEK”

Esnafın sorunlarından söz eden Seçkin, şöyle devam etti: “En başta gelen konu Bağ – Kur sıkıntısı. Primler yüksek. Bir de şunu duyuyoruz. Sigortalı bir kimse hasta olduğunda örneğin 5 gün hastaneden rapor alıyor. 5 gün onun sigortası ödenmiyor ve o günlerin maaşını SGK’dan alıyor. Ama benim esnafım 5 gün rapor alsa hem o 5 içinde Bağ – Kur primlerini ödüyor. Hem de sigortadan boş geçen günün parasını alamıyor. Bağ – Kur kapsamında olanlar da tıpkı sigortalılar gibi raporlu olduğu günlerde prim ödemesinler. Gerekli ihtiyaçlarını görebilecek kadar, gelirine göre SGK’dan maaş alabilmeliler diye düşünüyorum. Üyelerimizin talepleri bu yönde.”

“VERGİLER AZALMADI, ARTTI”

Saat 22.00’den sonra alkollü içki satış yasağı ile sigara kâr paylarının düşük olmasının esnafı etkilediğine dikkati çeken Seçkin, “Eskiden yüzde 7 ile 12 arası olan sigara kâr payları şu an ortalama 4,7’ye düşmüştür. Yüzde 50 kâr düşüklüğü vardır. Ama vergiler düşmemiş aksine artmıştır. Ayrıca üyelerimiz, özellikle yaz aylarında saat 22.00’den sonra alkollü içki satış yasağının çok erken olduğunu söylüyorlar. Bunun gece 11 – 12’ye çekilmesi isteği çok geliyor. Hatta gece 10’dan sonra içki satış yasağı yerine saat 24’ten sonra içki satan yerlerin kapanmasını talep eden üyelerimiz var” diye konuştu.

“ÜYE ODAKLI ÇALIŞIYORUM”

Aydın Bakkallar Odası Başkanı olarak üyelerini her yıl bizzat ziyaret ettiğini belirten Seçkin, yeni çıkan yasalarla ilgili üyeleri bilgilendirdiğini kaydetti. Odayla ve diğer kurumlarla olan iş ve işlemler konusunda sıkıntı yaşanıp yaşanmadığını takip ettiğini dile getiren Seçkin, “Kısacası üye odaklı çalışıyorum. Üyelerimizin üniversite öğrencisi çocuklarına burs olanağı da sağlıyoruz” dedi.

“ESNAFIMIZ KENDİNİ YENİLEDİ”

Bakkal kültürünün hala yaşadığını anlatan Seçkin, “İnanıyorum ki, bundan sonra daha fazla yaşayacak. Çünkü mahalle bakkalı güler yüzlü bir anlayışla hizmet veriyor. Esnafımız kendini teknolojiye göre bir hayli yeniledi. AVM’lere karşı esnafımızın da daha iyi konuma, duruma geleceği inancındayım. Gerek hükümetimizin çıkaracağı yasalar gerekse de ilimizdeki kurumların faaliyetleri doğrultusunda esnafın daha iyiye gideceğine inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.