Sayıştay'dan kamu zararı tespiti

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, belediyenin 2018 yılındaki çalışmalarına ilişkin Sayıştay raporunda kamu zararı tespit edildiğini belirterek, “Bununla ilgili yasal olarak ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Efeler Belediye Meclisi’nin Şubat ayı birinci oturumu, Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın başkanlığında yapıldı.

Yoklamayla başlayan toplantıda, gündemde bulunan 18 madde görüşüldü. Toplantıda, Efeler Belediyesi’nin 2018 yılındaki çalışmalarına ilişkin Sayıştay tarafından hazırlanan denetim raporu, üyelerin bilgisine sunuldu. Yasal açıdan yapılması gereken işlemlerin olduğunu söyleyen Başkan Atay, “Onlar yapılacak. Bunu inceliyoruz. Bununla ilgili olarak tahsilatların yapılamaması, ihale yapılması gerekirken bunları doğrudan temin sınırlarından üçe bölünerek hileli bir ortam yaratıldığı tespit edildiği için bu kamu zararı oluştuğu tespit edilmiş Sayıştay tarafından. Bununla ilgili yasal olarak ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Toplantıda söz alan MHP Grup Sözcüsü Mustafa Tolan, Sayıştay raporlarını incelediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Bizler de MHP Grubu olarak Sayıştay raporlarını inceledik. Sayıştay raporlarına baktığımızda 18 adet doğrudan belediyeyi ilgilendiren konularda hataların veya kasıtların olduğuna yönelik ifadeler bulunmakta. Diğer hususlarda da 5 adet eksiklik bulunmuş. Bununla ilgili belediyemiz cevaplarında, gereken hassasiyetin gösterileceğini, suçlu olan veya görevde suiistimali olan varsa bunların takibinin yapılacağı belirtilmiş. Meclis olarak biz de konunun takipçisi olacağız.”

“HİÇ ENDİŞE ETMEYİN”

MHP’li Tolan’a yanıt veren Atay, “Dönemin özel kalem müdürünün yapmış olduğu usulsüz doğrudan alımlarla ilgili şahsına icra takibi yapılmıştır; itiraz etmiştir. Bunun karşılığında kendisiyle ilgili hem idari para cezası verilmiştir. Bu davalar, hukuki açıdan devam etmektedir. Diğer taraftan alınmayan malların hepsini alınmış gibi göstererek 3 personele imza attırılmıştır. 3 personel gelip de ‘Biz bu malları görmedik. Korktuğumuz için özel kalem müdürü bunları imzalattı’ diyerek beyanda bulunmuşlardır. Bunlarla ilgili de savcılığa yasal işlemler yapılmıştır. O konuda hiç endişe etmeyin” diye konuştu.

ESER’DEN ‘AYRINTILI BİLGİ’ ELEŞTİRİSİ

Toplantıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan iç borçlanma limiti için izin alınması ve iç borçlanmaya gidilmesi konusunda belediye başkanına yetki verilmesi hususu da gündeme geldi. Madde üzerinde söz alan AK Parti Grup Sözcüsü İsmail Hakkı Eser, borçlanmanın içeriği ve miktarı konusunda gündem maddelerinde ayrıntılı bilgiye ulaşamadıklarından yakınarak, “Borçlanmayla ilgili Efeler Belediyesi’nin stratejisini onaylıyoruz. Ama bu miktarlar belli olmadığı için konu da gündemde yazılmadığı için gündem maddesine mesafeliyiz” görüşünü aktardı.

YATIRIMLAR İÇİN BORÇLANILACAK

Eser’e yanıt veren Atay ise “Yeni çıkacak olan yerel yönetimler yasasında iç borçlanmayla ilgili belediye başkanı ve meclis üyeleri sorumlu oluyorlar. Şu anda bu kararı alırsak ilerde yapacağımız borçlanmalarla ilgili olarak herhangi bir sorumluluğumuz söz konusu olmuyor. Bu bir. İkincisi, bir daha borçlanma yapabilmemiz için meşakkatli yerlerden izin alınarak borçlanma yapılabilecek. Biz bu yetkileri şimdi alalım, nereden ne kadar aldığımız konusunda Meclis’e bilgi vereceğiz. Bir borçlanma yapılacağı zaman bunu Meclis’e sunacağız” ifadelerini kullandı. Görüşmelerin ardından, borçlanmayla ilgili madde, muhalefet grubunun bazı ret oylarına karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclis, Yozgat Boğazlıyan’a bağlı Uzunlu Belediyesi’yle ‘kardeş kent’ protokolü imzalanması ve belediye bünyesine ikinci el çekici, otobüs ve hasta nakil alınması hususlarını da onayladı.

6 Şubat’ta yapılacak ikinci oturumda, ihtisas komisyonlarından genel kurula havale edilen gündem maddeleri görüşülerek, karara bağlanacak.