Sarıgül: Tek derdi koltuk olanları, evlerine göndereceğiz

Aydın’a gelen Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “İşi, aşı konuşmayan, tek derdi koltuk olan siyaset lobisinin alayını evlerine göndereceğiz. Bu adaletsiz, bozuk düzeni, bu seçim sistemini yüzde 100 değiştireceğiz” dedi.


TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, yurt gezileri kapsamında Aydın’a geldi. İlk durağı Turistik Park olan Sarıgül, vatandaşlarla selamlaştı, sohbet etti. Daha sonra partisinin Cumhuriyet Caddesi’ndeki il merkezine geçen Sarıgül, basın toplantısı gerçekleştirdi.

Efeler diyarı Aydın’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Sarıgül, “1946’dan beri Aydın’ımızın demokrasiye verdiği destek, gerçekten onur vericidir. Aydın, ülkemizde demokrasinin vazgeçilmez kalelerinden biridir. Merhum Adnan Menderes’i, değerli ağabeyim, kendisiyle çalışma fırsatı bulduğum İsmet Sezgin bakanımı ve onların şahsında Aydın’a emeği geçen ve ebediyete intikal eden herkesi rahmetle, minnetle anıyorum” dedi.

“ÜLKEMİZİ DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTARACAĞIZ”

Konuşmasında AK Parti iktidarına eleştirilerde bulunan Sarıgül, şöyle devam etti: “20 yıldır ülkeyi yönetenler, ‘çok iyi yönetiyoruz’ diyorlar. 20 yıldır ülkeyi yöneten iktidar, ‘ekonomi şahlandı’ diyor. Ben de buradan soruyorum. Madem ülkeyi çok iyi yönettiniz, mademki ekonomi şahlandı. Aydın, Türkiye’nin en kalkınmış bölgesiydi. Bugüne kadar Aydın’a neler yaptığınızı şöyle bir açıklarsanız biz de duyalım. Aydın esnafının, çiftçisinin, köylüsünün durumu acaba iyiye mi gidiyor? Kötüye mi gidiyor? Biraz önce Aydın’da esnafımızı dolaştım. Esnafımızı dolaştığımda gördüğüm manzara ne yazık ki, iç açıcı değildi. Esnafımız satış yapabiliyor mu? Esnafımız sattığı malın yerine yenisini koyabiliyor mu? Şöylesine bir bakıyorum. Aydınlı kardeşim, çocuğuna iş bulabiliyor mu? Memurlarımız, emeklilerimiz, işçilerimiz aldıkları maaşla geçinebiliyorlar mı? Çiftçi kardeşlerim ürettiğini satabiliyor mu? Sattığında ürettiği üründen para kazanabiliyor mu? Bu cennet Aydın’da her şeyi üretme imkânımız varken ne yazık ki, gıda ithal ediyoruz. TDP olarak ülkemizi gıdada dışa bağımlı olmaktan yüzde yüz kurtaracağız.”

Mustafa Sarıgül, “Köprülere, otoyollara taşıt garantisi var da acaba çiftçilerimize neden alım garantisi yok? TDP iktidarında çiftçilerimiz ne üretiyorsa, ürettikleri malın değerini devlet olarak yüzde yüz biz vereceğiz. Aydın’ımızı her alanda daha gelişmiş bir şehir yapmak için elbirliğiyle çalışacağız” sözlerine yer verdi.

“ÖNCE SİYASET DÜZELMELİ”

Türkiye’de işsizliğin, yoksulluğun konuşulmadığını, parlamentoda yer alan siyasi partilerin sustuğunu savunan Sarıgül, “İşi, aşı konuşmayan, tek derdi koltuk olan siyaset lobisinin alayını evlerine göndereceğiz. Bu adaletsiz, bozuk düzeni, bu seçim sistemini yüzde 100 değiştireceğiz. Bu ülkenin en önemli meselesi, siyasetin düzelmesidir. Siyaset düzelmeden hiçbir şeyi düzeltemeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Parti içi demokrasi kültürüne vurgu yapan Sarıgül, “Bu Pazar günü parti üyelerimiz sandık başına gidecekler. Türkiye’de ilk defa bir genel başkanı, partiye kayıtlı üyeler seçecek. TDP, inançlı, yürekli ve mert kadrolarla yola çıkıyor. TDP, ülkemizin parlak yüzü olacaktır. TDP, milletimizin umut çeşmesi olacaktır. TDP, çare varsa, huzur varsa, mutlaka değişimin olacağına inanan bir partidir” diye konuştu. Sarıgül, ilk genel seçimde, bir defaya mahsus olmak üzere kurucu il başkanlarını milletvekili aday listesinde birinci sıraya yazacaklarını aktardı.

“DEMOKRATİK PARLAMENTER SİSTEMDEN YANAYIZ”

Partisinin ittifaklara bakışı hakkında konuşan Sarıgül, ilk turda ittifaka sıcak bakmadığını, her partinin kendi adayını çıkarması gerektiğini belirterek, “Biz başkanlık sistemini doğru bulan bir parti değiliz. Biz, demokratik parlamenter sistemin ülkemize çok yararlı olacağına inanan bir siyasi partiyiz. Biz diyoruz ki, Cumhurbaşkanlığı makamı Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst noktasındaki makamdır. Buradaki makamda partili bir cumhurbaşkanı değil, herkese kucak açan bir makam olması gerekiyor burası. O nedenle demokratik parlamenter sistemin ülkemize çok önemli katkılar yapacağına inanıyor. Tek başınıza verdiğiniz kararlar doğru ve objektif değildir. Her verilecek kararda ortak akla ihtiyaç olduğuna inananlardanız” ifadelerini kullandı.

Sarıgül, bir soru üzerine, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu başarılı bulduğunu, bunda da parlamentodaki çalışmalarının etkili olduğunu dile getirdi. Sarıgül’e Aydın programı kapsamında TDP İl Başkanı Selçuk Yasan ile parti yöneticileri eşlik etti.