Güncel

Sanayicilerin doğalgaz tedirginliği

İran gazında yaşanan kesinti dolayısıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesislerindeki doğalgaz kullanımına kısıtlama getirilme kararı sanayicileri tedirgin etti. AYSO Başkanı Mehmet Yunus Şahin, bazı firmaların üretimi düşürdüğünü ifade etti.


BOTAŞ, İran'ın Gürbulak giriş noktasından sağlanan doğalgazı 10 gün süreyle keseceğini duyurdu. Bu kapsamda, sanayi tesisleri ve elektrik santrallerine doğalgaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacak.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aydın Sanayi Odası (AYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, “Bu, kalıcı olursa kötü. Ancak 10 gün olursa yine de sanayici etkileniyor. Burada en büyük sıkıntı müşteriye verilen sözlerin tutulamaması. Bunun bir an önce çözülmesi lazım. Elektrikle ilgili de 72’şer saat kesilecek diye yazı gelen OSB’ler olmuş” dedi.

Enerji konusuyla ilgili tüm sanayicilerle iletişim halinde olduklarını ifade eden Şahin, üretim, ihracat ve istihdamın sekteye uğramaması için soruna çözüm bulunması gerektiğinin altını çizdi.

Şahin, Aydın’daki sanayi tesislerinde üretimin durup durmadığına ilişkin soruya ise “Bazı firmalar vardiyalarını düşürmüşler. Üretim azalması var ama durma noktasında olan bir firma henüz duymadım. Ama kapasite azaltılması var” sözleriyle yanıt verdi.