Sanatseverleri buluşturan sergi

Efeler Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen, Fatih Balcı ve Duygu Sabancılar’ın küratörlüğünü üstlendiği ‘Komplo Teorisi’ başlıklı resim sergisi, Aydınlı sanatseverlerle buluştu.

Efeler Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen ve Fatih Balcı ile Duygu Sabancılar’ın küratörlüğünü üstlendiği ‘Komplo Teorisi’ başlıklı resim sergisi, Millî Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu. 27 sanatçının 27 eserinin yer aldığı serginin açılışında konuşan Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fatih Balcı, serginin ilk olarak Balıkesir’de açıldığını dile getirdi. Daha sonra eserleri, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde sergileme kararı aldıklarını aktaran Balcı, Balıkesir, Çanakkale ve Seferihisar’dan sonra dördüncü duraklarının Aydın olduğunu ifade etti. Aydın’dan sonraki serginin Safranbolu’da açılacağı bilgisini veren Balcı, son durağın İstanbul olacağını belirtti.

“KOMPLO TEORİSİ ÇOK YAYGIN”

Serginin ‘Komplo Teorisi’ adını taşıması hakkında da konuşan Balcı, “Bunun iki nedeni var. Bugün Türkiye’de komplo teorisi mantığı çok yaygın. Mental bir hastalık olarak görüyoruz bunu. Komplo teorileri mantığı, sorunların gerçek nedenlerini size göstermiyor. Sahte sebeplerle bizi oyalıyor. Bununla mücadele etmek gerektiğini sanatsal olarak düşünüyoruz. Bu birinci sebep. İkinci sebep günümüz sanatının ilkesel anlamda, kendi işlevini kaybettiği, sanat olmayan şeylerin ortalıkta dolaştığına ilişkin bir iddia. Biz de buna bir parça katılıyoruz. Paranın ve insan ilişkilerinin bu kadar egemen olduğu bir ortamda gerçek sanat eserinin ortaya çıkma olasılığı düşüyor. Adının komplo teorisi olma sebebi bu” diye konuştu.

Resim ve heykelin ötesinde çabaların olduğunu kaydeden Balcı, ‘çağdaş sanatlar’ adı verilen sanat dallarını geliştirmeyi ve tanıtmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Açılışa, Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yusuf Kalın da katıldı.