Sağlık çalışanları kanser taramasından geçti

Aydın’da vatandaşların sağlığına kavuşması için büyük çaba sarf eden kadın sağlık personelleri, bu kez kendi sağlıkları için taramadan geçti.Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı(1- 31 EKİM) etkinlikleri kapsamında erken teşhisin önemini vurgulamak amacıyla Aydın Devlet Hastanesi personelleri, Aydın Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezinde tarama yaptırdı. Aydın Devlet Hastanesinde görev yapan 80 kadın sağlık personeli bu kez kendi sağlıkları için hastane koridorlarını doldurdu.

Etkinliğe İl Sağlık Müdürü Dr.Fevzi Yavuzyılmaz, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aslı Candal, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Selma Özcan, Efeler İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sabri Tamer Özçelik, Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Refik Kunt, Başhekim Yardımcıları Uzm. Dr. Çağlar Açıkgöz, Uzm. Dr. Erhan Eken, Dr. Alpay Alp, Uzm. Dr. Metin Öztürk Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Seviye Taç, İdari Mali Hizmetler Müdürü Gökçehan Kandilli, Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürü Oğuz Sarıoğlu, Hastane Müdür Yardımcıları ve hastane personelleri katıldı.

Sağlık çalışanlarının kendi sağlıklarını ihmal ettiklerini düşünerekten il genelindeki bütün personeli taramadan geçirmeye karar veren Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, “Sağlık çalışanı olarak herkese sağlık hizmeti vermeye çalışıyoruz. Ama ‘terzi kendi söküğünü dikemez’ misali kendimize bu konuda en az vakit ayıran grubuz. Her hangi bir sağlık sorunumuz olursa yarın, öbür gün bakarız şeklinde erteleyen grubuz. O yüzden sağlık personelimizin de sağlık tedavisini yapmaya karar verdik. Uygun yaştaki sağlık personelimizi Ketem’e davet ettik. Aydın’da çalışan sağlık personellerinin taramasına ilk önce Devlet Hastanesi personelinden başladık. Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Refik Kunt’a ilk taramayı kendi personelinin yapmasından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“EYVAH DEMEDEN ÖNCE TARAMA YAPTIRIN”

Öncelikle sağlık çalışanlarının taramadan geçip daha sonra diğer vatandaşlara tavsiyede bulunması gerektiğini vurgulayan Yavuzyılmaz, “Çevrenizde Ketem taramasını yapmayan bütün vatandaşları davet etmenizi istiyoruz. Meme kanseri sırayla ilçelerde yapıyoruz. Taramalar sayesinde hiçbir sağlık şikayeti olmayan çok sayıda erken teşhis yapmayı başardık. Bir kişinin dahi hayatına dokunabildiysek bize ne mutlu. Belki kendileri fark ettiğinde çok geç kalabileceklerini düşünerekten bütün kadınları ücretsiz yapmış olduğumuz taramaya gelmelerini bekliyoruz. Erken teşhis hayat kurtarıyor. ‘Eyvah’ demeden mutlaka tarama yaptırın” şeklinde uyardı.