SOSYAL BELEDİYECİLİK

Yerel yönetimlerin yol, altyapı, çevre düzenlemesi gibi aslî görevlerinin yanı sıra bulunduğu yörede yaşayan vatandaşların sosyal gereksinimlerini karşılaması konusunda da önemli bir işlevi vardır.

Belediyeler, geçimini idame ettirmekte zorlanan vatandaşlara sosyal yardım ve benzeri mekanizmalarla yardım eli uzatır. Toplumun dezavantajlı gruplarının insan onuruna uygun yaşaması için gerekli girişimlerde bulunur. Aşevi, halk ekmek, giysi bankası, sosyal market gibi uygulamalar bu çerçevede değerlendirilebilir.

Son günlerde sosyal belediyeciliğin güzel bir uygulamasına Germencik'te tanık olduk. Belediye Başkanı Fuat Öndeş'in, Kovid – 19 salgını döneminde işyerlerinden ücretsiz izine ayrılan vatandaşların bir aylık elektrik ve su faturasının belediyece ödenmesine ilişkin önerisi, belediye meclisince kabul edildi.

Başkan Öndeş, ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlara destek için 50 bin TL'lik bütçe ayırdıklarını belirterek, sosyal belediyeciliğin önemini vurguladı.

Ücretsiz izne ayrılan vatandaşların bir aylık elektrik ve su faturasının belediye tarafından ödeneceğinin altını çizen Öndeş, belediyenin salgın döneminde esnafa katkı amacıyla nakdi yardım da yaptığını anımsattı.

***

Germencik Belediyesi'nin bu adımının salgın döneminde ekonomik güçlükle karşılaşan vatandaşların derdine bir nebze olsun derman olacağını düşünüyorum. İlçe belediyelerinin kısıtlı mali olanaklarla vatandaşa hizmet götürme anlayışı içinde olduğunu düşünürsek, asli belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra, vatandaşa destek için ayrılan 50 bin TL'lik rakam takdire şayandır. Çünkü insanların siyasi görüşü ne olursa olsun yaşanan ekonomik sıkıntılar ortaktır. Ekonomik rahatlamaya yönelik atılan her türlü adımın da iyi niyetli olduğunu vurgulamak isterim.

Salgın döneminde işyeri kapanan, ücretsiz izne çıkarılan vatandaşların temel gereksinimlerinin karşılanması konusunda gerek genel yönetim gerekse de yerel yönetimler ellerini taşın altına koymaya devam etmelidir.

Sağlıklı, güzel günlere…