"Rekolte iyileşmeye başladı"

İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, pamukta başlangıçtaki rekoltenin kendilerini korkuttuğunu belirterek, “Ancak rekolte, son 5 günden beri daha iyi seviyede seyrediyor. Dekarda 500 – 550 kilogram seviyesine ulaştı” dedi

İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, devam eden pamuk hasadı ve üründen elde edilen verim hakkında Yeni Kıroba’ya açıklamalarda bulundu.

Pamuğun Aydın için önemli tarım ürünlerinden biri olduğunu dile getiren Kaykı, “Pamukta başlangıç rekoltesi biraz düşüktü. Bu durum üreticilerimizi korkuttu. Ancak son 5 günden beri daha iyi seviyede seyrediyor. Dekarda 500 – 550 kilogram düzeyine ulaştı. Hasat sürecinin başında 380 – 400 kilogram civarında seyrederken şimdi bu düzeye gelmesi tabii ki olumlu. Rekoltemiz iyileşti ancak fiyatlar geri geri gidiyor. Bunun çözülmesi lazım. Tarım ve Orman Bakanımız Aydın’a geldiğinde kendisine gerekli taleplerimizi içeren dosyayı sunduk. Fiyatlar konusundaki talebimizi yineliyoruz” dedi.

‘PRİM DESTEĞİ ARTIRILSIN’ TALEBİ

80 kuruş olan destek priminin 1 liraya çıkarılması isteminde bulunan Kaykı, prim desteği artırılmazsa çiftçinin zor durumda kalacağı uyarısı yaptı. Pamuk konusunda dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması gerektiğinin de altını çizen Kaykı, “Bunun yanı sıra pamukta kalite de önemli. Geçmişte bilinçsiz ilaçlama ve bilinçsiz toplama gibi durumlarla karşı karşıya kalınıyordu. Gece pamuk hasadı yapılıyordu. Şimdi pamuk toplama makinelerine çip sistemi getirildi. Nem olduğunda toplanması mümkün değil. Ayrıca gece pamuk hasadı yapmak da yasaklandı. Söke’de gece hasat yapanlar, yetkililerce tespit edilerek gerekli cezai işlemler uygulandı” diye konuştu.

Hafta sonu meydana gelen yağışların mahsüle etkisine de değinen Kaykı, “Bizim bölgemizde yağış oldu ancak çok şiddetli olmadı. Pamuğu toplamadan bir şey söylemek çok mümkün değil. Çırçıra gittikten sonra netlik kazanır” ifadelerini kullandı.