Petekkaya'dan drone eğitimi önerisi

AK Parti Efeler Belediye Meclis Üyesi Özcan Petekkaya, gençlerin mesleki becerisinin artırılması amacıyla belediye öncülüğünde ‘drone eğitimi’ verilmesi teklifinde bulundu.

AK Parti Efeler Belediye Meclis Üyesi Mimar Özcan Petekkaya, Efeler Belediyesi öncülüğünde ‘drone eğitim’ verilmesini talep etti.

Belediye Meclis Başkanlığı’na sunduğu teklifle ilgili açıklamalarda bulunan Petekkaya, Türkiye’nin nüfusu en genç olan ülkelerden biri olduğuna dikkati çekti. Türkiye nüfusunun yaklaşık üçte birinin 18 yaşın altında olduğunu anımsatan Petekkaya, her yıl bir milyon civarında çocuğun eğitim ordusuna katıldığını aktardı. Gençlerin büyük bir kısmının mesleki beceriden yoksun olarak hayata atıldığını ifade eden Petekkaya, “Aydın’da yaşayan gençlerimize yönelik olarak, meslek seçimlerinde yeteneklerini keşfetmelerine imkan sağlamak amacıyla teknolojinin insan hayatının her alanında gözle görülür değişime yol açtığını hatırımızdan çıkarmayalım. Gelecek nesiller için gereken iş kollarının sanal gerçeklik, sensör teknolojileri, 3 boyutlu yazıcılar ve drone’lar gibi endüstrilerden geleceğini araştırmacılar ifade etmektedir. Bu düşünceden hareketle Efeler Belediyemizin öncülüğünde insansız araçlar ile gençlerimize uçan hava araçları ve drone eğitimi vermek suretiyle gençlerimize farkındalık oluşturmak suretiyle bir fırsat sunmuş olacağımız düşüncesindeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

“BİREYSEL YARDIMCILAR HALİNE GELEBİLİR”

Eğitim sayesinde, drone pilotluğunun da özendirilebileceğini aktaran Petekkaya, “Bu eğitim sayesinde, ilerleyen yıllarda, drone’ların teslimat aracı olarak kullanılması yakındır. Sadece drone uçurmak için 192 yöntemden bahsediliyor. Düşünsenize drone’lar her zaman kurye aracı ya da görüntü çekme aracı olarak mı kalacak? Gelecekte drone’lar acil durum kurtarmaları için kullanılacak, yangınları önleyebilecek. Drone ambulanslar yakında gerçek olabilir. Drone’lar çok uzak olmayan bir gelecekte bireysel yardımcılarımız haline gelebilir” diye konuştu.