Pazarın öteki yüzü

Aydın’da Salı günleri kurulan bit pazarı, müzik setinden kıyafete kadar geniş bir ürün yelpazesini içinde barındırıyor. ‘Pazarın öteki yüzü’ olarak da nitelendirilen bit pazarı, eski eşya meraklılarından yoğun ilgi görüyor.

Efeler’deki tarihi Salı Pazarı’nın Ticaret Lisesi’ne yakın olan kesiminde bit pazarı, geniş bir ürün yelpazesine ev sahipliği yapıyor. Eski eşya meraklılarının uğrak mekanı olan pazarda müzik setinden kıyafete kadar pek çok ürünü bulmak mümkün.

Pazar esnafından Mustafa Çağlar, her Salı tezgâh açmak için İzmir’den geldiğini söyledi. Pazartesi gecesinden yola çıktıklarını anlatan Çağlar, “Soğuk sıcak demeden burada işimizi yapıyoruz. Pazarın en önemli özelliği ekonomik olması. Nostaljik eşyalara meraklı olanlar ve öğrenciler daha çok ilgi gösteriyor. Tezgâhımızda eski fotoğraf makinesinden ayakkabıya kadar pek çok ürün mevcut” dedi.

“MÜDAVİMİ OLANLAR VAR”

Ürünlerin pek çoğunu eskicilik ve hurdacılık yapanlardan temin ettiklerini kaydeden Çağlar, “Kimisini de spotçulardan alıyoruz. Evinde eski eşyaları olanlar, giymediği kazağı pantolonu olanlar bazen bizi çağırıyor. Onları alıyoruz. Burası adeta pazarın öteki yüzü gibi. Kış mevsimiyle birlikte mont, kazak, palto gibi ihtiyaçlarını karşılamak için buraya gelenler var. Daha çok dar gelirli vatandaşın tercih ettiği bir yer olmakla birlikte buranın müdavimi olan, meraklı müşterilerimiz de var. Onlar da kitap, çanta, elektronik alet gibi ürünleri daha çok tercih ediyor” diye konuştu.

Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği Başkanı Mehmet Özçakır da bit pazarının Aydın’da bir hayli eski olduğunu söyledi. Ticaret Lisesi civarında kurulmadan önce Tabakhane Çayı kenarında bu pazarın kurulduğunu anlatan Özçakır, “Nostaljik eşyalar bu pazarda bulunuyor. Kültürel hayatın yaşatılması adına önemli bir alan. Umarım, bilinirliği daha da artar” dedi.