Özmeriç'ten sürücülere uyarı

Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, sürücüleri, iftar saati öncesinde daha dikkatli araç kullanmaları ve trafik yoğunluğunun olmadığı güzergâhları tercih etmeleri konusunda uyardı.

Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, Ramazan ayı nedeniyle sürücülere birtakım uyarılarda bulundu. İftara yetişmek için hızlı araç kullanılmaması gerektiğine dikkati çeken Özmeriç, trafik yoğunluğunun daha az olduğu alternatif güzergâhların tercih edilebileceğini kaydetti.

Trafik Haftası nedeniyle Yeni Kıroba’ya konuşan Özmeriç, Ramazan ayının tüm İslam âlemine ve Aydınlılara hayırlar getirmesini diledi. Trafik kazalarının önemli sorunların başında geldiğini vurgulayan Özmeriç, “Trafik teröründen ülke ekonomisi büyük zarar görüyor. Bunu önlemek için de kim elinden ne geliyorsa yapmalı. Trafik, artık günümüzde sadece araç kullananları ilgilendiren bir olgu değil. İnsanlar, doğduğu andan itibaren trafiğin içerisinde. Hayat sona erinceye kadar da trafiğin içinde yaşıyoruz” dedi.

Trafiği paylaşan herkesin kurallara uyması gerektiğine işaret eden Özmeriç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü trafik kuralları çok uzun araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bunlar tartışılmaz. İnsan bir defa ölür. Bir defa ölümlü trafik kazası geçirir, bir defa ölür. Biz bu olmasın diye bütün önlemleri almak zorundayız. Emniyet kemeri sadece bizim şahsımızı ilgilendiren bir konu. Bunu takmak zorundayız, takmazsak kendimize zarar veririz. Son zamanlarda üzerinde durulan bir kural var: ‘Yaya öncelikli şehir’. Yaya adımını yola attığında yol onundur. Bunu herkesin bilmesi lazım.”

‘KARŞILIKLI SAYGI’ VURGUSU

Bu konuda sürücülerin olduğu kadar yayaların da duyarlı olmasının önemini anlatan Özmeriç, “Çünkü gördüğümüz olay şudur: Yayalar yaya geçitlerinden değil, buldukları her yerden yola atlıyorlar. Araçlar da her yerde onlara yer vermek zorunda. Ancak yayaların yaya geçitlerini kullanması çok önemli. Özellikle araçların da yaya kaldırımlarını işgal etmemesi lazım. Trafik kurallarında olmazsa olmaz karşılıklı saygıdır. İnsanlar birbirine karşı saygılı olduğunda kazaları en aza indirebiliriz, sıfırlayabiliriz. Yapılan istatistiklere göre trafik kazalarında yüzde 95’in üzerinde insan faktörü ve sürücü kusuru ortaya çıkıyor. Bunu ortadan kaldırdığımızda trafik kazasının olması için bir sebep kalmıyor” ifadelerini kullandı.

Trafik konusunda alınan önlemlerin olumlu sonuçlarını görmenin kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Özmeriç, “İçişleri Bakanlığı’ndan bir kısa mesaj geldi. Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, ‘Trafikte alınan önlemler ve sizlerin duyarlılığı sayesinde 2019’un ilk 4 ayında ölümlü trafik kazalarında yüzde 41 azalma var’ diyor. Bu çok olumlu bir şey. Hedefimiz yüzde 100 kazaların aşağı düşmesi. Hiç trafik kazası olmasın.”

“TOPLU TAŞIMA KULLANILMALI”

Ramazan ayı dolayısıyla sürücülere uyarılarda da bulunan Özmeriç, şunları kaydetti:

“Oruç tutan vatandaşlarımızın özellikle iftar saatlerinde daha dikkatli araç kullanmalarını, alternatif güzergâhları, trafiğin yoğun olmadığı saatleri tercih etmelerini, iftara yetişmek için hızlı hareket etmemelerini rica ediyorum. Ramazan Bayramı’nda 9 günlük bir tatil var. Bu 9 günlük tatilde, hem aileler birbirlerini ziyaret edecekler hem de bazı sahil kentlerine gidecekler. Biz ulaşım esnafı olarak vatandaşlarımızı taşıyacağız. Ben vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarını kullanmalarını öneriyorum. Hem tasarruf açısından, hem trafik yoğunluğunu azaltmak için toplu taşımanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Kendi aracıyla seyahat edecek olan vatandaşlarımız da yorgun ve uykusuz araç kullanmasınlar ve trafik kurallarına uysunlar diyorum.”