Özmen: Aydınlıları rahatlatacak talimat

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un JES’lerle ilgili söylemlerini değerlendiren AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen, “Sayın Bakanımız tüm Aydınlıları ve bizleri rahatlatacak talimatı verdi” yorumunu yaptı.


Hafta sonu Aydın’a gelerek bir dizi ziyaret gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, jeotermal enerji santrallerinde (JES) mevzuata aykırı bir süreç varsa kapatma dâhil tüm cezai işlemleri uygulayacaklarını açıklamıştı.

Bakan Kurum’un bu çıkışını değerlendiren AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, “Aydın’ın en önemli gündem maddelerinden biri olan jeotermalle ilgili Sayın Bakanımıza teşekkür etmek istiyorum. Biliyorsunuz, jeotermalle ilgili kamuoyunda yürütülen bir algı operasyonu vardı. En yetkili ağızdan, tüm jeotermal tesislerine yılsonuna kadar ölçüm cihazları zorunluluğunun getirileceği ve bunların tek bir elden takip edileceği, herhangi bir aşırı oranda da hemen gereğinin yapılacağı noktasında Sayın Bakanımız tüm Aydınlıları ve bizleri rahatlatacak talimatı verdi” dedi.

Konuya ilişkin yönetmelik değişikliğinin gerçekleşeceğini kaydeden Özmen, mobil ölçüm aracının Aydın’a geldiği bilgisini verdi.

“AYDINLILAR NEFES ALACAK”

Bakan Kurum’un Aydın için çok önemli projeleri açıkladığını vurgulayan Özmen, Ilıcabaşı Mahallesi’ndeki AYTER alanında inşa edilecek millet bahçesinin 92 bin metrekarelik arazi üzerine inşa edileceğini dile getirdi. Söz konusu tesiste gölet, yürüyüş ve bisiklet yolları benzeri ünitelerin yer alacağını ifade eden Özmen, “Aydınlıların nefes alacağı bir yeşil alan kazandırılmış olacak. Buna vesile olanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Ilıcabaşı Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesini değerlendiren Özmen, “Oradaki konutların durumunu da biliyoruz. Yıllardır deprem yönetmeliğine takılan konutlar var. Sayın Bakan, bunların yenilenmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın az katlı, yatay mimari esaslı, mahalle kültürünü yaşatan bir dönüşümün sağlanması için çalışmaların startını verdi” ifadelerini kullandı.

Merhum Başbakan Adnan Menderes’in memleketi Koçarlı’nın kanalizasyon ve altyapı sorununun da çözüme kavuşacağını anlatan Özmen, TOKİ’nin ilçelerdeki yatırımlarının sürdüğünü sözlerine ekledi.