Özbekistan, Türk tarımını yakın takibe aldı

Geniş tarım alanlarına sahip Özbekistan’da dekarda elde edilen ürün rekoltesinin düşük olması nedeniyle 13 kişilik Ziraat Mühendisi heyeti, Türkiye’deki tarım alanlarında üretimde kullanılan uygulamaları, teknolojiyi, ilaçlamayı ve sulama sistemini yerinde inceledi. Mühendislere ürünlerin üretiminden hasadına kadar bütün süreçler hakkında bilgi verildi.


Geçtiğimiz aylarda Özbekistan Tarım Bakanlığı yetkilileri, Türkiye genelindeki tarım alanlarında yapmış olduğu incelemelerin ardından Ziraat Mühendislerini Türkiye’ye gönderdi. Özbekistan Tarım Bakanlığına bağlı bir firmada çalışan ziraat mühendisleri, Aydın’daki Vodafone Akıllı Köy’de eğitim aldı. Özbekistan’ın önemli bir tarımsal ürünü olan pamuğun Türkiye’deki değeri, üretiminden hasadına kadar olan süreç ile ilgili eğitim verildi.

Eğitimlerin ardından Sultanhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Taner Bozbek ve Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Bilal Tarhan öncülüğünde nar bahçeleri, muz seraları ve topraksız çilek seraları ve muz serası gezildi. Mühendisler sorular sorup üreticilerden üretimde hangi teknikleri kullanıp zararlılara karşı nasıl mücadele ettiği, sulama, gübreleme, ilaçlama, soğuk hava deposu gibi konular bilgiler aldı. Özbekistan’dan gelen mühendisler, Türkiye’deki tarım uygulamalarını çok başarılı buldu.

Vodafone Akıllı Köy Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yıldırım, “Geçtiğimiz haftalarda Özbekistan Tarım Bakanlığı’nın davetlisi olarak uzmanlarımızla birlikte Özbekistan’a gittik. Orada yaptığımız incelemelerde arazilerin büyüklüğüne bağlı olarak, tarımsal üretime müdahalelerde reaksiyon sürelerinin uzun olması nedeniyle verimliliklerin düştüğünü tespit ettik. Bu olumsuzlukların teknolojinin sunduğu imkanlar ile önlenebileceğini, tarımda verimliliğin ve buna bağlı olarak karlılığın arttırılabileceğini yetkililerle paylaştık ve onları Türkiye’ye davet ettik. Özbekistan tarımsal hizmet ihracatı için avantajları ve dezavantajları birlikte barındırıyor. Büyük arazilerde tarımsal üretim yapmak üzere bir istek mevcut. Ancak birçok firma oraya sadece ürün satmayı düşünüyor, servis vermeyi planlamıyor. Böyle giderse Türkiye firmalarından uzaklaşacaklarını düşünüyorum. Bu nedenle Özbekistan’da bir yerel ortakla birlikte yapılanmayı ve ürün satışlarımızı hizmet altyapımız ile desteklemeyi düşünüyoruz. Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri olarak bugüne kadar geliştirdiğimiz tarımsal bilgi birikimini Özbekistan’daki devlet kurumlarına ve çiftçilik yapacak büyük şirketlerin hizmetine sunmak üzere çalışmalarımızı tamamladık” dedi.TARIM ÇEŞİTLİLİĞİNİ GÖSTERDİK

Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Bilal Tarhan ise, “Özbekistan’dan gelen tarım heyetini Sultanhisar’ın tarım çeşitliliğini gösterdik. Çünkü Aydın içerisinde en verimli ve en çeşitli ürün deseni Sultanhisar’da. Hem tarla bitkileri hem meyve bahçesi yetiştirebildiğimizden dolayı çilek bahçelerimiz, incir, kestane bahçelerimizi, pamuk ve mısırı gösterdik. Bir de Sultanhisar’ın yeni yükselen yıldızı muz serasına getirdik. Teknolojideki Türk tarımının yerini ve toprağın bereketini göstermek için bir fırsat oldu” diye konuştu.

“TÜRKİYE BAŞARILI BİR TARIM UYGULUYOR”

Özbekistanlı Ziraat Mühendisi Ali Şer, “Biz Özbekistan’dan geldik. Türkiye’deki tarım alanlarını ve tarımdaki gelişmeleri yerinde incelemek, uygulanan teknikleri öğrenmek için bir program düzenledik. Şu anda nar bahçesinde incelemelerde bulunuyoruz. Özbekistan’da da nar yetiştiriliyor. Özbekistan’daki tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde kullanılan uygulamalarla Türkiye’deki uygulamalar arasında nasıl bir fark olduğunu görme ve öğrenme fırsatı bulduk. Üreticilerin tecrübelerini yerinde öğrenmek, ürünler üzerinde etkili olan zararlılarla karşı nasıl mücadele edildiğini, ilaçlama, sulama gibi konularda bilgi aldık. Türkiye’de çok başarılı bir tarım uygulanıyor. Ürünlerde kaliteli ve lezzetli” şeklinde konuştu.