Özakcan'dan 'zam' eleştirilerine yanıt

Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, katı atık zammıyla ilgili düzenlemenin siyasi malzeme olarak kullanıldığını belirterek, “Konut başına 3 liralık bir artış var. 13 lira 50 kuruş bir paket sigara parası. Hangimiz ayda 13 lirayı bu kentin temizliği için veremeyiz?” dedi

Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, belediye meclisinde alınan katı atık zammı konusunda şahsına ve Efeler Belediyesi’ne yöneltilen eleştirilere yanıt verdi.

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan’ın CHP İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, bir köşe yazarının katı atık zammını gündeme getirmesi üzerine söz alan Başkan Özakcan, konunun bazı çevreler tarafından siyasi malzeme olarak kullanıldığını söyledi. Katı atık bedelinin nasıl hesaplanacağına ilişkin yasal ölçütlerin bulunduğunu aktaran Özakcan, “Yapılan temizlik hizmetlerinin karşılığı olarak konut başına, geçtiğimiz yıl 10 lira 56 kuruş olarak alınan bu bedel, 2019 yılı için 13 lira 50 kuruş olarak belirlendi. Konut başına 3 liralık bir artış var. 13 lira 50 kuruş bir paket sigara parası. 300 bin nüfuslu bir kentin temizliğini sağlamak için alınan bir bedel. Hangimiz ayda 13 lirayı kentimizin temizliği için veremeyiz? Lütfen, bunu siyasi malzeme olarak kullananlara izah edin. Bu bir paket sigara parasını ilçemizden esirgeyemeyiz. Kentimize gelip giden herkes Efeler’in temizliğini takdir ediyor” diye konuştu.

Efeler Belediye Meclisi’nin imza attığı pek çok kararın da oybirliğiyle alındığını dile getiren Özakcan, bu durumun uzlaşma kültürüne katkı sunduğunu sözlerine ekledi.

“ZARURET ÇERÇEVESİNDE ATILAN ADIMLAR”

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise hem Efeler Belediyesi’nin hem de diğer belediyelerin vatandaşın gündelik yaşamını kolaylaştırmak için gerekli adımlar attığını kaydetti. Tezcan, “Mevzuattan kaynaklanan, belediyelerimizin elini kolunu bağlayan hükümler var. Daha önce bununla ilgili yasa teklifi de verdim. Meclisten geçmedi. Bizim belediyelerimizin bu çerçevedeki adımları keyfi adımlar değil, zaruret çerçevesinde attıkları adımlardır. Yine de vatandaşımızdan bir talep, bir şikayet gelirse bunu da inceleriz” değerlendirmesinde bulundu.