Organlarıyla 6 kişiye umut oldu

Aydın’ın Efeler İlçesinde beyin ölümü gerçekleşen 24 yaşındaki gencin bağışlanan organları İzmir, Denizli ve Ankara’da 6 hastaya umut oldu.

Aydın’da iki hafta arayla beyin ölümü gerçekleşen iki vatandaşın organları toplam 10 kişiye hayat verdi.

Efeler İlçesinde üç gün önce gece 01:00 sıralarında işten eve bisikletiyle gitmekte olan İlyas Uzuner’e(24), Aydın-İzmir kara yolu Kızılcaköy mevkisinde plakası ve tipi tespit edilemeyen bir araç çarptı. Çarpmanın etkisiyle bisikletiyle yola savrulan İlyas Uzuner, ambulansla Aydın Devlet Hastanesine kaldırıldı. Aydın Devlet Hastanesinin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Uzuner’in beyin ölümü gerçekleşti. Ailesiyle görüşen doktorlar, organ bağışı için izin istedi. Ailenin onay vermesinin ardından Uzuner’in kalbi, karaciğeri, akciğeri, korneası ve böbrekleri nakil için alındı.

Uzuner’in organları İzmir, Denizli ve Ankara’da 6 hastaya nakledileceği öğrenildi. Dedesi İlyas Uzuner(60), 2006 da 34 yaşındaki oğlu Ahmet Şevki Uzuner bir trafik kazası sonucu kaybettiğini ve o zaman oğlunun organlarını bağışlamadığını söyledi. Oğlunun organlarını bağışlayamadığı için hala üzgün olduğunu belirten Dede İlyas Uzuner, torunun organlarıyla 6 kişiye hayat vermesinden dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

Torunuyla birlikte yaşadığını ifade eden dede Uzuner, “Torunum fırında çalışıyordu. İşten çıktıktan sonra bisikletle eve geliyordu. Biri torunuma çarpıp kaçmış. Üç gündür yoğun bakımdaydı. Hayatını kaybeden torunumun organlarını annesi bağışladı. İnşallah torunumun organları 6 kişiye umut olacak. Daha önce ben oğlumu bir trafik kazasında kaybetmiştim. Onun organlarını bağışlayamadım. Organlarını bağışlamadığım için yıllardır içimde bir üzüntü vardı. Şimdi torunumun organları bağışlandığı için üzüntüm bir nebze de olsa azaldı. Bütün vatandaşların organ bağışlamasını tavsiye ediyorum” dedi.

Başarılı bir ameliyat sürecinin ardından organların alındığını ifade eden Aydın Devlet Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Uzman Doktor Ersin Özgür Şahin, “Ameliyat neticesinde kalp, akciğer, böbrekler, karaciğer ve korneaları alındı. Bu organlar İzmir, Ankara ve Denizli’de acil organ bekleyen 6-7 hastaya can vermek üzere sevk edildi. İlyas kardeşimizin acı öyküsünü bir nebze hafifleteceğini düşünüyorum. Ailesinin bu yürekli davranışından dolayı onlara sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.” diye konuştu.

Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Refik Kunt ise, “Türkiye’de yaklaşık 30 bin hasta acil olarak organ bağışı beklemektedir. İki hafta arayla hastanemize kabul ettiğimiz iki bağış ile 10 hastaya umut ışığı olduk. Bundan sonraki süreçte vatandaşlarımızın daha duyarlı olmalarını rica ediyoruz. Organ bağışı hayat kurtarır.” şeklinde çağrıda bulundu.